“İsrail savaştan sonra Gazze'de ’güvenlik sorumluluğunu' sürdürecek”

Sosyal Medyada Paylaş!

                                           "İsrail savaştan sonra Gazze'de 'güvenlik sorumluluğunu' sürdürecek"

İsrailli bir yetkili Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail'in Hamas'a karşı mevcut savaştan sonra bile Gazze Şeridi üzerinde önemli bir kontrol sağlamayı planladığını söyledi.

Yetkili, Tel Aviv'deki Kirya'da İsrailli gazetecilerle yaptığı İbranice brifingde, "İsrail'in Gazze'de nihai güvenlik sorumluluğuna sahip olmadığı herhangi bir durum görmüyorum" dedi.ABD Başkanı Joe Biden, Başbakan Benjamin Netanyahu'yu Gazze'yi yeniden işgal etmenin "büyük bir hata" olacağı konusunda uyardı. İsrailli yetkililer bunu yapmakla ilgilenmedikleri konusunda ısrar ediyorlar.Yetkili, Hamas'ın devrilmesinden sonra "sadece Gazze'nin rehabilitasyonunu yapmanın yeterli olmayacağını" da sözlerine ekledi.Yetkili, "Bir 'Nazilerden arındırma' sürecinden geçmeli" diye devam etti. "Bu [Yahudileri öldürmeye çalışma] kültürü Filistin Yönetimi'nde hala var."Netanyahu ayrıca Pazar günü Hamas'ı tanımlamak için Nazi Almanyası'nı bir metafor olarak kullandı.

Netanyahu, Hamas lideri Yahya Sinvar'ın "ulusunu umursamadığını" ve sığınağında küçük bir Hitler gibi davrandığını söyledi.Yetkili, "IDF, sadece birkaç terörist hücrenin topluluklara sızmasına değil, sınırın [büyük] bir ihlaline karşı konuşlanacak" dedi.Yetkili, "IDF daha büyük olacak" diye devam etti. "Orduya yatırım yapacağız."Yetkili, Hizbullah'ın "konuşlandırılmamız ve güçlerimizin hazır olması nedeniyle sınırı ihlal edemeyeceğini" de sözlerine ekledi. 'Kuzeyi ele geçirmek' meselesi artık geçerli değil."

 

Kaynak: The Times of Israel