İsrail Savunma Bakanı: “Ateşkesin Ardından Gazze’de Daha Fazla Güç Kullanacağız”

Sosyal Medyada Paylaş!

İsrail Savunma Bakanı: “Ateşkesin Ardından Gazze’de Daha Fazla Güç Kullanacağız”

İsrail Savunma Bakanı Gallant: ”Gazze Şeridi’nin tamamında savacağız” dedi. Gallant, insani ateşkesin sona ermesinin ardından İsrail ordusunun ‘Hamas’a karşı savaşa’ daha güçlü bir şekilde geri döneceğini ve Gazze Şerisi’nin tamamında operasyon düzenleyeceğini açıkladı.

Hamas Çarşamba günü yaptığı açıklamada Katar ve Mısır’ın ara buluculuğuyla Gazze Şeridi’nde dört günlük bir insani duraklamaya ilişkin İsrail ile anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Gallant askerlere yaptığı konuşmada, “Şimdi birkaç gününüz var, savaşa geri döneceğiz, aynı miktarda hatta daha fazla güç kullanacağız. Unutmayın ki siz organize olurken, dinlenirken ve araştırırken düşman da aynı şeyi yapıyor” dedi.

Gallant açıklamalara şunları da ekledi: “Biraz daha hazırlanmış bir güçle karşılaşacaksınız. Dolayısıyla Hamas önce Hava Kuvvetleri’nin bombalarıyla ardından tankların ve topların mermileriyle, D9 buldozelerin kepçeleriyle ve son  olarak da piyade birliklerinin top ateşiyle karşılanacak” dedi.

27 Kasım’da ise yapılan açıklamada geçici insani ateşkesin önceki ateşkesle aynı koşullar altında iki gün daha uzatıldığını duyurdu.  Hamas ile İsrail arasında varılan anlaşma karşılıklı ateşkesi, esir takasını ve insani yardımların Gazze Şeridi’nin tümüne ulaştırılmasını kapsıyor.

 

Kaynak: Times of Israel