İsrail ve Lübnan askerleri sınırda karşı karşıya !

Sosyal Medyada Paylaş!

İsrail ve Lübnan askerleri sınırda karşı karşıya gelirken BM barış gücü sükunet çağrısı yapıyor...

Lübnan'ın güneyindeki BM barış güçleri, Lübnan ve İsrail askerlerinin “Mavi Hat” sınır bölgesindeki parlama noktasında doğrudan çatışmaya yaklaşmasının ardından Cuma günü sükunet çağrısında bulundu. 

Lübnan ordusu, bölgede kazı yapan İsrail buldozerleri ve kazıcılarını protesto eden Aarqoub kasabası çevresindeki köy sakinlerini korumak için konuşlandırıldı. 

Köylüler, ayırma telinin bir kısmını kaldırmak için UNIFIL tarafından işaretlenmiş sınır hattını geçmeye çalıştılar ve İsrail birliklerinin göz yaşartıcı bomba yağmuruna tuttular. 

Lübnan'ın bakıcı kültür bakanı Muhammed Mortada, "İsrailliler, göz yaşartıcı gaz kapsüllerinin toprak sahiplerinin ve hak sahiplerinin ihlallerine yanıt vermesini engelleyeceğini düşünecek kadar aptal mı?" dedi. 

 

İsrail ordusu "isyanlara" yanıt verdiğini söyledi ve iki Lübnanlı askerin Chebaa Çiftlikleri bölgesindeki "İsrail devriyesine iki RPG silahı doğrulttuğunu" iddia etti. 

Kfarçuba'dan 58 yaşındaki emekli bir asker olan İsmail Nasır, İsrail'in göz yaşartıcı gazına meydan okuyarak bir buldozerin önünde durup daha fazla kazmasını engelledi. Nasır, İsrail'in buldozerle yıktığı arazinin kendisine ve atalarına ait olduğunu söyledi. 

Bir video, buldozer sürücüsünün çevredekiler tarafından çekilmeden önce ilerlemeye ve ona toprak atmaya çalıştığı Nasır'ın eylemlerini gösteriyordu.

Nasır, İsrail tarafından buldozerle yıkılan arazinin kendisine ve atalarına ait olduğunu söyledi.

 

Lübnanlı bir güvenlik kaynağı Arab News'e İsrail'in bir haftadan uzun süredir Aarqoub'da, özellikle Kfarchouba tepelerinde "alışılmadık derecede aktif" olduğunu söyledi.

Kaynak, "Al-Sammaqah ile Bawabat Hassan arasında Kfarchouba'daki Baathael göletinin bitişiğindeki iki kilometrelik yeni bir demir çit uzatmak için hendekler kazarak ve kayaları kaldırarak bölgenin özelliklerini değiştirmeye çalışıyorlar" dedi.

Kfarchouba sakinlerine ait sınırlandırılmamış alan yaklaşık 8 km'dir.
Kfarchouba, Chebaa, Kfarhamam ve Sünnilerin çoğunlukta olduğu Aarqoub kasabası çevresindeki köyler, İsrail operasyonunu protesto etmek için Kfarchouba'da Cuma namazı kıldı.

 

Milletvekili Kassem Hachem ve Hasbayya ve Marjaayoun müftüsü Şeyh Hassan Dallah, "düşmanın" buldozerle ezmesini eleştirdiler ve UNIFIL birliklerini "İsrail'in Lübnan egemenliğini ihlallerine bir son vermeye" çağırdılar.

UNIFIL sözcüsü Andrea Tenenti şunları söyledi: "UNIFIL barış güçleri en başından beri düşmanlıkların durdurulmasını sağlamak, istikrarı sağlamak ve gerilimi azaltmak için sahadalar.

“Tarafları, yanlış anlaşılmaları ve ihlalleri önlemek için koordinasyon mekanizmalarımızı etkin bir şekilde kullanmaya ve bölgede istikrarın korunmasına katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

UNIFIL aktif olarak çözümler arıyor. Her iki tarafı da Mavi Hat boyunca gerilimi tırmandırabilecek eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz.”

UNIFIL'in yıllık görev süresinin önümüzdeki Eylül ayında yenilenmesi planlanıyor. Son yenileme, BM Güvenlik Konseyi'nden Lübnan ordusuyla koordinasyon olmadan bağımsız hareket etme konusunda daha fazla özgürlük tanıyan bir yetkiyi içeriyordu.

İsrail kuvvetleri, 1973'te Kfarchouba tepelerinin Suriye bölümünü ve çevredeki tarım arazisini işgal etti, ancak 1974'te Suriye ile Ayrılma Anlaşmasını imzaladıktan sonra geri çekildi.

Kfarchouba, 1976'da Filistinli komandoların işgalci İsrail güçlerini kasabadan kovduğu şiddetli bir savaşa tanık oldu.

İki yıl sonra İsrail, Litani Operasyonu'nun bir parçası olarak Lübnan sınır bölgesini işgal etti ve Kfarçuba da dahil olmak üzere birçok bölgeyi işgal etti.

2000 yılında İsrail ordusu Lübnan'ın güneyindeki kasabaların çoğundan çekildi ve Mavi Hat olarak bilinen bir geri çekilme hattı oluşturuldu.

Kfarchouba tepeleri ve Chebaa çiftlikleri, BM'nin statülerini İsrail-Suriye ihtilafı için gelecekteki bir çözümün parçası olarak gördüğü için özgürleştirilen bölgeler arasında yer almıyordu.

 

Ancak Lübnan hükümeti ve Hizbullah bu bölgenin Lübnan topraklarını işgal ettiğini ilan etti.

Kaynak: https://www.arabnews.com/node/2318676/middle-east