İsrail'in Eski GKRY Büyükelçisi Harari:"Türkiye, Doğu Akdeniz'de gözardı edilemeyecek kadar önemli bir oyuncu"

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD merkezli The Medila Line platformu analistlerinin değerlendirmelerinde; Doğu Akdeniz'de Türkiye ile enerji hususunda girilecek olan işbirliğinin öneminin altı çizildi.

Ankara ile ilişkileri düzeltme yolunda adımlar atan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in açıklamalarının referans alındığı değerlendirmede, Yair Lapid'in; "Türkiye ile ilişkilerimizde memnuniyetle ve zamanında yaşanan iyileşmenin yanı sıra, aramızdaki bağları derinleştirmek ve bölgesel istikrarı güçlendirmek için de büyük bir fırsat var" ifadelerine yer verildi.  Mayıs ayında Türk Dışişleri Bakanlığının İsrail'e bulunacağı ziyaretin altını çizen Media Line analistleri İsrail ve Türkiye'nin ortak bir enerji koridoru oluşturması hususunda görüşmeler yaptığının altını çizdi. 

Türkiye'nin önemine vurgu yapılan içerikte, İsrail'in eski GKRY Büyükelçisi Michael Harari'nin; “Türkiye bölgede ve genel olarak göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir oyuncu” değerlendirmesine yer verildi. Eski Büyükelçi Harari; "Türkiye ile bir enerji anlaşmasının değerlendirilmesi gerektiğinin" altını çizerek bölgesel barışa katkı sağlayacağına yönelik değerlendirmelere de yer verildi. Bölgedeki işbirliğinin Türkiye'ye oldukça büyük olumlu katkılar yapacağının altı çizilen değerlendirmede, İsrail'in özellikle enerji işbirliği hususunda Türkiye ile uzun vadeli bir yakınlaşma içerisine gireceğinin altı çizildi. 

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki en kilit denge unsuru olduğu sunulan içerikte, İsrail gazının Avrupa ihtiyacının %10'luk kısmını karşılayacak potansiyelde olduğu ve Türkiye'nin bu anlamda oldukça kritik rol oynadığı belirtildi. 

Kaynak; 

https://themedialine.org/top-stories/east-mediterranean-partnership-on-energy-could-boost-regional-security/