İsrail'in Hava Saldırısında Gazze'de 13 Kişi Hayatını Kaybetti

Sosyal Medyada Paylaş!

İslami Cihad militan grubunun üç komutanı da dahil olmak üzere en az 13 Filistinli, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki hava saldırılarında öldürüldü.

Filistinli sağlık yetkilileri, ölenler arasında sekiz kadın ve çocuğun olduğunu söyledi. 20 kişi daha yaralandı.

İsrail, vatandaşları için yakın bir tehdit oluşturan militanları hedef alan bir operasyon başlattığını söyledi.

İslami Cihad intikam sözü verdi ve Gazze merkezli militanların İsrail'e roket ateşi ile karşılık vermesi bekleniyor.

İsrailli yetkililerin günlerce süren çatışmalara hazırlandığı söyleniyor.

Saldırılar, geçen Ağustos ayında İsrail ile İslami Cihad arasında üç gün süren çatışmalardan bu yana en ölümcül saldırılar oldu.

En son saldırılar, Salı sabahı erken saatlerde 40 İsrail savaş uçağı ve helikopterinin Gazze boyunca çeşitli dalgalar halinde saldırarak evleri vurması ve bölge sakinleri arasında paniğe neden olmasıyla gerçekleşti.

Resimlerde en az iki dairenin cepheleri sökülmüş ve diğerleri hasar görmüş olarak görülüyor.

Gazze sağlık bakanlığı, ölenler arasında dört çocuk ve dört kadının olduğunu söyledi. Yaralananların yarısının kadın ve çocuklar olduğu ve çok sayıda kişinin hastanede ağır durumda olduğu belirtildi.

Rusya'nın Filistin topraklarındaki temsilciliği, Gazze Diş Hekimleri Derneği eski başkanı Dr Jamal Khuswan'ın eşi ve oğluyla birlikte öldürüldüğünü duyurdu.

Çocukların diğer ikisi hayatta kaldı, dedi. Ambulansın ön koltuğunda oturan ve ölen babası için ağlarken görüntülenen 10 yaşındaki Diala da dahil.

Bay Khuswan'ın kardeşi Muhammed, çok iyi tanınan bir diş hekimi olduğunu ve ailenin bir füze tarafından vurulduğunda evlerinde olduğunu söyledi.

Filistinli kaynaklar, öldürülen üst düzey militanlardan birinin yanında yaşadıklarını söyledi.

İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Tugayları, eşleri ve birkaç çocuğuyla birlikte üç komutanının öldüğünü doğruladı.

Onları Kudüs Tugayları Askeri Konseyi sekreteri Cihad Shaker al-Ghannam; Kuzey Bölgesi komutanı Halil Salah el-Bahtini ve işgal altındaki Batı Şeria'daki "askeri harekatın liderlerinden biri" olduğunu söylediği Tarık Muhammed İzzedin.

Kudüs Tugayları, "Şehitlerin kanının kararlılığımızı artıracağını teyit ediyoruz" dedi. Biz mevzilerimizi bırakmayacağız, direniş devam edecek inşallah” dedi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, "İsrail vatandaşlarına zarar veren her terörist pişman ettirilecek" dedi.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Bahtini'nin İslami Cihat'ın Gazze'deki üst düzey operasyon yetkilisi olduğunu ve geçen ay Gazze'den atılan roket atışından kendisinin sorumlu olduğunu söyledi.

"İsrailli sivillerin güvenliği için yakın bir tehditti."

Ghannam'ın İslami Cihad'ın roket gücünün kıdemli bir üyesi olduğunu ve Ezzedine'in grubun Batı Şeria'daki ajanlarıyla koordinasyondan ve oradaki İsrailli sivillere yönelik saldırıları planlamaktan sorumlu olduğunu ekledi.

IDF, uçağının ayrıca silah üretmek için kullanılan 10 tesisi ve altı İslami Cihad askeri tesisini vurduğunu söyledi.

AFP haber ajansına göre, sözcü Yarbay Richard Hecht, operasyonun "başarmak istediğimiz şeyi başardığını" söyledi.

Çocuk kayıpları sorulduğunda, "Bazı trajik ölümler olursa, araştırırız" yanıtını verdi.

Ayrıca, Gazze'ye 40 km (25 mil) mesafedeki İsrail topluluklarının sakinlerine Çarşamba akşamına kadar bomba sığınaklarına yakın durmalarının tavsiye edildiğini söyledi.

Gazze Şeridi'ni kontrol eden Filistinli militan grup Hamas'ın lideri İsmail Haniyeh uyardı: "Liderlere yönelik suikast İşgale [İsrail] güvenlik değil, daha fazla direniş getirecek."

Düşman hesaplarında hata yapacak ve işlediği suçun bedelini ödeyecektir” dedi.

Muhabirler, herhangi bir misillemenin ölçeğini belirlemede önemli bir faktörün Hamas'ın ne ölçüde katılacağını söylüyor.

Batı Şeria merkezli Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nabil Abu Rudeineh, İsrail hükümetinin "bu tehlikeli tırmanmanın tüm sorumluluğunu üstlendiğini" söyledi.

Resmi olarak Filistin İslami Cihadı (PIJ) olarak bilinen bu grup, Hamas'tan sonra Gazze'deki en büyük militan gruptur. Son yıllarda İsrail topraklarından İsrail'e yapılan roket saldırılarının çoğundan sorumluydu ve İsrail'i yok etmeye ant içti.

Geçen hafta, İslami Cihad ve diğer gruplar, Filistinli bir açlık grevcisinin İsrail hapishanesinde öldürülmesinin ardından iki gün boyunca İsrail'e birkaç roket yağmuru yağdırırken ciddi bir alevlenme yaşandı. İsrail ordusu karşılık olarak hava saldırıları düzenledi.

Kaynak:https://www.bbc.com/news/world-middle-east-65529490?xtor=AL-72-%5Bpartner%5D-%5Bbbc.news.twitter%5D-%5Bheadline%5D-%5Bnews%5D-%5Bbizdev%5D-%5Bisapi%5D&at_medium=social&at_ptr_name=twitter&at_link_type=web_link&at_format=link&at_campaign=Social_Flow&at_bbc_team=editorial&at_link_id=04105698-EE2E-11ED-BB22-D3C2D772BE90&at_campaign_type=owned&at_link_origin=BBCWorld