İSRAİL'İN STRATEJİK LİMANINI HİNTLİLER İŞLETECEK!

Sosyal Medyada Paylaş!

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz geçtiğimiz Haziran ayında Hindistan'a bir ziyarette bulundu. İsrail ile Hindistan arasındaki ticari ve stratejik ortaklık ilişkisi gittikçe genişliyor. Bunun en önemli adımı da Hayfa Limanı'nın İsrail merkezli Gadot Chemical Terminals ve Hintli Adani Ports and Special Economic Zone Ltd şirketlerince oluşturulan ortak girişim sonucunda iki şirket 1.18 milyar dolar değerinde bir teklifle Hayfa limanı ihalesini kazanması olarak karşımıza çıkıyor. 

Hindistan ile özellikle hava ve füze savunması alanlarında iş birliği yapma girişimlerinin yanı sıra ticaret alanında da ortaklıklar sağlamayı hedeflediği belirtilmişti. İsrail ile Hindistan'ın yakınlaşmasının Akdeniz'de stratejik önemi yüksek Hayfa Limanı'nda kendisini göstermesi Çin ve diğer bölge ülkeleri açısından oldukça dikkat çekici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. 

İsrail'in Hayfa Limanını özelleştirmesinin en önemli nedenlerinden birisi limanda meydana gelen uzun bekleme sürelerin kısaltılması ve liman üzerindeki rekabetin artırılarak İsrail'in bu limandan elde edeceği karlılığı artırması olarak gösteriliyor. Diğer yandan geçtiğimiz yıl içerisinde Çinli Şanghay Uluslararası Liman Grubu (SIPG) da liman konusunda İsrail'e yatırım yapmış ve özellikle yüksek teknoloji altyapısına sahip liman inşasında İsrail ile ilişkiler kurmuştu. Hindistanlı yatırımcıların da İsrail'e yönelmesiyle Asya'daki rekabetin Akdeniz'e sıçradığını görmekteyiz. İsrail'in ithalat ve ihracat kalemlerinin %98'i deniz yoluyla taşınıyor bu nedenle hükümet limanların iyileştirilmesi ve verimli hale getirilmesi için ekstra bir çaba sarf etmekte. Limanı satın alan Hintli grubun 2054 yılına kadar işletmeyi devraldıkları da aktarılan bilgiler arasında.