İSTANBUL'DA TAHIL DİPLOMASİSİ

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna’dan tahıl sevkiyatının başlaması konusundaki yeni tur görüşmelerin Çarşamba günü İstanbul’da yapılacağını açıkladı. Rus Interfax haber ajansının verdiği, Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre, İstanbul’daki görüşmeye Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’den yetkililer katılacak. Dünyanın en büyük tahıl üreticilerinden Ukrayna’nın savaş nedeniyle elindeki tahılı dünya piyasalarına sürememesi dünya genelinde bir gıda krizine neden oluyor. Sorunun daha fazla büyümemesi için bir süredir Türkiye’nin de katılımıyla Rusya, Birleşmiş Milletler ve Ukrayna tahıl sevkiyatının başlaması için görüşmeler yürütüyor ve çaba sarf ediyorlar.

Kiev, nisan ayının sonunda Rus ablukasını aşmaya ve Karadeniz limanlarından sevk edilmek üzere trenle Romanya'ya tahıl taşımaya başladı. Ancak Ruslar, bu bağlantıyı kesmek için Odessa'nın güneyindeki bir köprüyü bombaladı. Ukrayna'da şu anda ihraç edilemeyen yaklaşık 10 milyar dolar değerinde 20 milyon ton tahıl olduğu belirtiliyor. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki; Ukrayna’nın tahıl ihracatı tamamen demir yoluna kaydırmak ve bunları Polonya sınırından geçirmek için yeterince yük treni yok. Ukrayna'nın ray aralığının Avrupa Birliğinden farklı olması da Ukrayna'nın demiryolu üzerinden tahıl ihracatı yapmasını ilaveten zorlaştırıyor.

Tahıl krizinin çözümü konusunda Türkiye önemli bir noktada duruyor. Türkiye’nin iki ülkeyle görüşme avantajı, bu noktada küresel gıda krizinin çözülmesi için bir avantaj teşkil ediyor. Türkiye'den açılacak bir koridorla bu tahılın hedeflenen pazarlara ulaşması ve küresel gıda krizinin büyümesinin önüne geçilmesi hedefleniyor