İŞTE YUNANİSTAN’I AYAĞA KALDIRAN RÖPORTAJ!

Sosyal Medyada Paylaş!

MEGALİ İDEANIN YUNANLILARIN AKLINDA OLDUĞUNU HİÇ UNUTMAYALIM

Yunanistan’ın hedefinin 15 Temmuz’da iktidarı devirmek değil, bir darbe ve kalkışmadan öte Türkiye’yi işgal etmek olduğunu ifade eden Yaycı, bugün Sevr’in isim değiştirmiş olarak hâlâ Türklere karşı uygulanmaya çalışıldığını vurguladı. Megali ideanın Yunanlıların aklında daima olduğunu hiç unutmayalım diyen Yaycı, İstanbul’un Yunanistan’a bağlanmak istendiğini ve burada Vatikan tarzı bir yapı oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti. Yaycı, “Yunanistan’ın 15 Temmuz’da aslında hedefi iktidarı devirmek falan değildi. 15 Temmuz’un bir darbe ve kalkışmadan öte işgal planı olduğunu ifade etmiştim. Geçmişte Sevr ne ise bugünde aynı Sevr isim değiştirmiş olarak yok Arap Baharı yok Büyük Ortadoğu Projesi şunlar bunlar derken aynı plan devam ediyor. Bir kere bu büyük devletlerin hedefleri değişmez sadece yöntemleri değişir. İsim değiştirirler ama hedef değişmez. Bunu hiç unutmamak lazım. Batı’dan da Yunanistan’ın gireceğini söylemiştik. Neden? Çünkü Yunanistan daha 1919’da zaten Batı Anadolu’ya girip orayı işgal etmedi mi? Arkasında yine belli güçler, devletler yok muydu? İngiltere, Fransa, İtalya’nın etkisi ile desteği ile Batı Anadolu’yu işgal etmediler mi? Ettiler. Peki megali idea dedikleri yani Büyük Helen İmparatorluğu’nu kurmak, Büyük Yunanistan’ı kurmak ideali o zamandan sonra durdu mu? Hayır durmadı. 1974 harekâtını yapmak mecburiyetinde kaldık. Çünkü megali ideanın bir parçası Kıbrıs adasının Yunanistan’a bağlanmasıydı. Ve daha bundan bir ay önce hem Yunan Dışişleri Bakanı hem de Rum Dışişleri Bakanı ikisi de açıklama yaptılar. Bizim idealimiz Kıbrıs helenizm’dir diye. Yani Kıbrıs’ın Yunanlaştırılmasıdır diye açıkça söylüyorlar bunu, ifade ediyorlar. Ee megali ideanın diğer kısmı ne idi? Bütün adaların Yunanistan’a bağlanmış olmasıydı. Zaten birkaç tane ada dışında hepsini Yunanistan şu veya bu şekilde aldı. Anlaşarak aldı, çökerek aldı, şöyle yaparak aldı, böyle yaparak aldı. Peki diğeri ne idi? İstanbul’un Yunanistan’a bağlanması ve İstanbul’da bir Vatikan gibi ortadoks yapı oluşturulması. Şu anda daha hala Yunan Dışişleri Bakanı, Yunan Başbakanı, Yunan Cumhurbaşkanı geldiği zaman bu metropolit seviyesindeki -bizim de ağzımız alıştı artık Patrik demeye ama düzeltelim bunu!- metropolit seviyesinde bu adamı, ekümenik Patrik olarak ziyaret etmiyorlar mı? Yani bir Vatikan türü yapı olarak dönüştürmek istemiyorlar mı? Bir kere aklımızın kenarında bu megali ideanın Yunanlıların aklında olduğunu hiç unutmayalım.” ifadelerini kullandı.

‘DAHA FAZLA TÜRK KANI, DAHA FAZLA TÜRK KANI!..’

İstanbul’da oynanan Fenerbahçe-Olympiakos maçının ardından Olympiakos kulüp başkanının şehrimizde kazandık dediğini hatırlatan Yaycı, bir kulüp başkanının aklında bile bu düşünce varsa Yunan devletini yönetenlerin aklında da vardır. Bunların zaten milli marşı da ‘daha fazla Türk kanı, daha fazla Türk kanı’ şeklindedir dedi. Yaycı, “En son Olympiakos maçını hatırlayalım. Olympiakos kulüp başkanı ne dedi? Şehrimizde kazandık dedi. Bu adam bir futbol kulübü başkanı. Bir futbol kulübü başkanının dahi kafasında bu düşünce varsa Yunan devletini yönetenlerin aklında, askerin aklında hep bu vardır. Yunan milli marşı ‘daha fazla Türk kanı, daha fazla Türk kanı’ diyedir biliyor musunuz? Aslında bütün vatandaşlarımızın Yunan milli marşının Türkçe tercümesini okumasını tavsiye ederim."

YUNANİSTAN’I GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDE TÜRK ORDUSU PERİŞAN ETMİŞTİR

1919’da bir çılgınlığa soyunan Yunanistan’ı Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk ordusunun perişan ettiğini ifade eden Yaycı, Yunanistan’ın bir şekilde yine de topraklarını büyüttüğünü ifade etti. Yaycı, “1919’da aynı çılgınlığa soyunan Yunanistan, bütün ordusunu telef etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk ordusu, Yunan ordusunu bitirmiştir. Yunan ordusu diye bir şey kalmamıştır. Ama allem etmişlerdir kullem etmişlerdir ordusuz Yunanistan, Yunan topraklarını büyütmüştür. Yani genişletmiştir.”

YUNANİSTAN GİBİ TEMBEL MİLLETLER BİZİMLE SAVAŞAMAZ

Türklerde şehadet makamı olduğunu ifade eden Yaycı, işin en sonunda insan kaynağına dayandığını ifade etti. Türk milletinin milliği birliği hiçbir zaman sarsılmaz, Yunanistan gibi tembel milletler bizimle savaşamaz diyen Yaycı, “Bakın sizin neyiniz olursa olsun. Sonunda iş gelir insana dayanır. Askerlikte böyledir. İnsana dayanır. Ya bizde şehadet makamı denilen bir makam var. Biz Türkler, hep tek tanrılı dine inanmışız. Onun için islamiyete geçişimizde çok kolay olmuş. Tek tanrılı dine inandığımız için biz islamiyetten önce yine savaşırken ölürsek şehitlik gibi bir kutsal makam, cennete gideceğimiz, Tanrı’nın yanına gideceğimiz inancı vardı bizim Atalarımızda. Biz İslamiyete yabancı bir hayat yaşamadığımız için çok kolay bir geçişimiz oldu. O savaşçılığımızı da hiç kaybetmedik biz. Allah korusun. Bizde zaman zaman 30-40-50 şehidin olduğu zamanlar oldu. Bizim milli birliğimiz hiçbir zaman sarsılmadı. Daha da güçlendi, daha da kırbaçlandık. Ama dünyanın başka memleketlerinde, hele hele Yunanistan gibi tembel, böyle sadece laf yapan, paradan başka ve tatilden başka bir şey düşünmeyen milletlerin bizi anlaması mümkün değildir ve bizimle savaşması da mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN USTA BİRLİKLERİ BİZDE!

Dünyanın en usta birliklerinin Türkiye’de olduğunu ifade eden Yaycı, “Yunanistan 5000 tane asker almaya çıktı. Sözleşmeli er. 300 tane temin edebildiler. Biz 300 taneye çıkalım 5 milyon kişi müracaat eder bize. Yani aradaki fark budur. Ve Türkiye’nin savaşan bir ordusu vardır. Türkiye savaşta çok tecrübelidir. Nasıl tecrübelidir? Bir kere bizde terörizmle, teröristle savaş var senelerdir. Dünyanın en usta birlikleri bizde.”

YUNANİSTAN’I NEDEN DESTEKLİYORLAR?

1821’de Yunanistan’ı Rusya, Fransa ve İngiltere üçlüsünün kurduğunu, bugün ise İngiltere’nin yerini ABD’nin aldığını ifade eden Yaycı, Yunanlıları sevdikleri için değil, Türklerin büyük devlet olmasını önlemek için Yunanistan’ı desteklerini belirtti. Yaycı, “1821’de Yunanistan’ı kuran Rusya, Fransa, İngiltere üçlüsüdür. İngiltere’nin yerini şu anda ABD almıştır. Aynı mantıkla ve daha bu yıl 1821’in 200. yıldönümünde Yunanistan’a gemi gönderdiler. Devlet başkanları gitti bu kurduranların! O yüzden büyük devletler yöntem değiştirtirler, hedef değiştirmezler. Bunlar Yunanlıları sevdikleri için değil. Neden destekliyorlar? Çünkü Türkleri sevmedikleri için. Yani Türklerin büyük devlet olmasını önlemek için daha doğrusu.”

NÜKLEER SİLAH KULLANIMI KONUSUNDA HİÇ KİMSE HİÇ KİMSEYİ TEHDİT EDEMEZ!

Fransa ile Yunanistan arasında imzalanan savunma iş birliği anlaşmasına da değinen Yaycı, Yunan milli savunma bakanının AB’nin tek nükleer gücü artık arkamızda söylemini sert eleştirdi. Bu söylemin uluslararası bir suç olduğunu ifade eden Yaycı, bunun BM kuruluş şartlarına aykırı olduğunu da belirtti. Yaycı, “Fransa ile Yunanistan savunma iş birliği anlaşması imzaladı. Yunan milli savunma bakanı ne dedi? AB’nin tek nükleer gücü artık arkamızda dedi bu anlaşmadan sonra. Bu bir uluslararası suçtur. Bir kere bunu Türkiye’nin çok iyi kullanması lazım. Yani imzaladığı anlaşma ile nükleer güç kullanmakla başka ülkeleri, başka milletleri tehdit ediyor Yunanistan/Yunan devlet adamları! Bunun BM ve dünya kamuoyu nezdinde derhâl çok sert prostesto edilmesi ve duyurulması lazım. Bu uluslararası hukukta yasaklanmış bir konuşma tarzıdır. Siz normal konvansiyonel silahla da tehdit edemezsiniz, hele nükleer silah kullanımı konusunda hiç kimse hiç kimseyi tehdit edemez! Yani bu BM’nin kuruluş şartlarına aykırı. Bir de şunu hatırlatmak gerekir. İttifak imzaladığı devletin sahip olduğu silahla başkalarını tehdit eden bir devletin, kendisinin o silaha sahip olduğu durumda dünyayı ne hale çevireceğini düşünmek lazım.”

YUNANİSTAN VE FRANSA NATO İTTİFAKINI ÇÖKERTİYOR

Yunanistan ve Fransa’nın yaptığı anlaşmanın NATO ruhuna aykırı olduğunu ifade eden Yaycı, “Yunanistan ve Fransa. İkisi de NATO ülkesi değil mi? Şu anda anlaşmalarında şu deniliyor. Birine saldırı ötekine saldırılmış gibi sayılacak, öteki de destek verecek. Zaten NATO’nun 5. maddesi bunu demiyor mu? Diyor ki NATO üyesi herhangi bir devlete saldırı, NATO’ya yapılmış saldırı gibi kabul edilir. Demiyor mu? O zaman siz niye ayrıca bir anlaşma imzalıyorsunuz? Ve Türkiye’yi işaret ediyorsunuz. Başka bir NATO üyesi ülkesini işaret ediyorsunuz. Bu bir kere NATO’nun ruhuna da yazılı lafzına da aykırı. Yani NATO ittifakı da çökertiliyor.” ifadelerini kullandı.