ITALYAN ENI, RUSYA-TURKIYE MAVI AKIM BORU HATTINDAN CEKILIYOR…

Sosyal Medyada Paylaş!

İtalyan petrol şirketi Eni, Rus gazını Türkiye'ye bağlayan Mavi Akım doğalgaz boru hattından çekileceğini açıkladı...

İtalyan Eni, Rusya-Türkiye Mavi Akım Boru Hattından Çekiliyor

İtalyan petrol devi Eni Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya'yı yüzde 50 hissesine sahip olduğu Türkiye'ye bağlayan Mavi Akım doğalgaz boru hattından çekileceğini söyledi. Bir şirket sözcüsü, rakipleri BP ve Shell'in Moskova'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rusya bağlantılı projelerden çekilme hamlelerinin ardından "Eni, Blue Stream'deki hissesini satmayı planlıyor" dedi. Şirket, iki ülkeyi Karadeniz üzerinden birbirine bağlayan doğalgaz boru hattını Rus enerji devi Gazprom ile eşit derecede kontrol ediyor. Sözcü, "Eni'nin Rusya'daki mevcut varlığı marjinal" ve Rus enerji devi Rosneft ile Kuzey Kutbu'ndaki arama lisanslarıyla bağlantılı ortak girişimler, 2014'ten bu yana Rusya'ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle "yıllardır donduruldu" dedi.

Rusya Perşembe günü Ukrayna'yı işgal etti ve Moskova'ya karşı bir uluslararası kınama dalgasını ve Batı'nın ekonomik yaptırımlarını tetikledi. Shell Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın operasyonu başlatmasının ardından Gazprom ile olan tüm ortak girişimlerdeki hisselerini satacağını duyurdu. Buna Rusya'nın uzak doğusundaki Sahalin adasındaki petrol ve gaz projesi Sakhalin-2'deki yüzde 27,5 payı da dahildi. Ayrıca batı Sibirya'daki Salym petrol sahası geliştirme ve kuzeybatı Sibirya'daki Gydan yarımadasındaki Gydan arama projesindeki yüzde 50 hissesine de son verecek. Pazar günü BP, Rosneft'teki yüzde 19,75 hissesini geri çektiğini duyurdu ve CEO Bernard Looney, Rus şirketinin yönetim kurulundan derhal istifa ettiğini söyledi. BP hisseleri Pazartesi günü düştü ve şirketin değerinden milyarlarca doları sildi.

Fransız enerji devi TotalEnergies Salı günü, Rusya'daki yeni projeler için artık sermaye sağlamayacağını, ancak yatırım yaptığı mevcut projelerden çekilmeyeceğini duyurdu. Rusya, yaptırım barajının Moskova'yı vurmasının ardından Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın yabancı yatırımın ülkeden çıkışını önleme amaçlı bir başkanlık kararnamesi hazırladığını söyledi. Başbakan Mihail Mişustin, "İşletmelerin bilinçli kararlar vermelerini sağlamak için, Rus varlıklarından çıkışa geçici kısıtlamalar getiren bir başkanlık kararnamesi taslağı hazırlandı." dedi.

Kaynak: https://www.barrons.com/news/italy-s-eni-to-pull-out-of-russia-turkey-pipeline-company-01646175607