ITC HEYETINDEN CIHAT YAYCI'YA ZIYARET

Sosyal Medyada Paylaş!

Irak Türkmen Cephesi (ITC) eski Başkanı ve Irak’ın Türk Milletvekili Sayın Erşat Salihi, beraberindeki heyet ile birlikte TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı’yı TÜRK DEGS merkezinde ziyaret etmişler ve görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

YAYCI BUNA GÖNÜL DAYANMAZ DİYEREK DUYURDU

ITC heyeti ile görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı; “Kerkük 25 Kasım 2021’de Peşmerge tarafından teslim alınıyor! Ey Türk sessiz kalma! Binlerce yıllık Türk yurdu Türk’ten kopartılıyor. Buna gönül dayanmaz…” ifadelerini kullandı.

KERKÜK 25 KASIM 2021’DE PEŞMERGE TARAFINDAN TESLİM ALINIYOR!

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunulan Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi resmi twitter hesabı, "Kerkük 25 Kasım 2021’de Peşmerge tarafından teslim alınıyor! Ey Türk sessiz kalma! Binlerce yıllık Türk yurdu Türk’ten kopartılıyor. Buna gönül dayanmaz... Yüzyıllardır Türk yurdu olan Kerkük sessiz sedasız peşmergeye teslim ediliyor!" ifadelerine yer verdi.

IRAK SEÇİMLERİNDE BASKI VE HİLE!

Baskı ve hile ile Türkmenler ancak 2-3 Türkmen milletvekili çıkarabiliyorken, Kerkük’te son seçimlerde Türkmen MV sayısı daha da düştü. Türkmen seçmenin sandığa gitmemesinden yararlanıp Kerkük’e güvenlik gücü görünümünde Peşmerge planını 25 Kasım’da gerçekleştiriyor. Irak’ın Kuzeyi Bölgesel Yönetim Hükümeti tarafından gerçekleştirilen suni çatışmalarla IŞİD/DAEŞ tehdidi ve güvenlik zafiyeti algısı yaratılarak peşmerge güvenlik gücüne ihtiyaç olduğu düşüncesi yayılmaktadır. Irak Başbakanı Kazımi’nin Barzani bölgesel yönetim hükümeti ile anlaşması üzerine, Peşmerge’nin Kerkük’e dönmesi ve askeri gücü olması resmen kabul edildi. 

PEŞMERGE GÜÇLERİ KADİM TÜRK ŞEHRİ OLAN KERKÜK’Ü ELE GEÇİRMEK ÜZEREDİR

Peşmerge güçleri kadim Türk şehri olan Kerkük’ü ele geçirmek üzeredir. Bölgede Araplar’dan sonra ikinci en büyük nüfus, Kerkük’te ise asli unsur olan Türkmenler yıllardır sistematik şekilde yıldırma politikalarıyla hem Kerkük’ten hem de bölgeden temizlenmek istenmektedir. 2014 sonrası dönemde Türkmenler belirli bir konsept dahilinde kaçırılmaya, fidye karşılığı alıkonmaya, sayısız suikaste maruz kalmıştır. Irak’ta Türk söz konusu olduğunda insan hakları beyannameleri gözü kapalı, kulağı sağır hale gelmiştir. Kerkük’te toplumsal yapıyı bozan çetelere, PKK destekçisi teröristlere göz yuman yapıların gözü Türkmen varlığı ve birliğindedir. Türkiye konuya ivedilikle eğilmeli, somut adımlar atarak ebedi Türk yurdu Kerkük’ün sessiz ve sinsice Peşmerge işgaline engel olmalıdır.

 

"KERKÜK TÜRK’TÜR, TÜRK KALACAK" SÖZÜ SADECE SLOGAN OLARAK KALMAMALIDIR

 

25 Kasım’da Kerkük’e girecek olan Peşmerge, Kerkük’teki Türk varlığı, Türk tarihi ve Türk geleceği için hayati bir tehlikedir. "Kerkük Türk’tür, Türk Kalacak" sözü sadece slogan olarak kalmamalıdır. Türkmen şehirlerinde güvenliğin Irak Hükümeti’ne bağlı Türkmenlerden oluşacak birliklerle sağlanması tek çözümdür. Türkmenlerin Araplaştırılmasına, Peşmergenin Kürtleştirmesine, DAEŞ bahanesiyle Türkmeneli’nin işgal edilmesine sesimizi çıkarmazsak çok geç olacak. 

 

KERKÜK; MİSAK-I MİLLİ’NİN GÖZBEBEĞİ, TÜRK’ÜN ASIRLIK YURDU, ATATÜRK’ÜN EMANETİDİR

 

Kerkük; Misak-ı Milli’nin gözbebeği, Türk’ün asırlık yurdu, Atatürk’ün emanetidir. Kerkük’ün peşmergeye teslimi Irak Türk kimlik varlığının son atardamarının kesilmesidir. 

 

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ BÖLGEDE MEŞRU HAK SAHİBİ OLAN TEK ÜLKEDİR

 

1923 Lozan Barış Antlaşmasının 16.maddesinin Türkiye’ye Kıbrıs’taki gibi Osmanlı’dan devredilen topraklarda kaderlerini tayinde yetki tanıyan son paragrafını hatırlatır, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölgede meşru hak sahibi olan tek ülke olduğunun altını çizeriz!!

 

KERKÜK TÜRKTÜR, TÜRK KALMALIDIR

 

Türkiye Cumhuriyeti soydaşlarının sesini duyurmalı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi derhal göreve davet edilmelidir. Kerkük Türktür, Türk kalmalıdır!!!