Janet Yellen borç tavanı konusunda uyardı: Felaket

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'nin borç tavanının yükseltilmemesinin korkunç sonuçlara yol açabileceği konusunda uyardı.

Federal hükümetin ödünç alabileceği miktarı artırmak için bir anlaşma olmazsa, Haziran başında parası bitebilir.

Bu noktada federal hükümet maaş, sosyal yardım ve diğer ödemeleri yapamayabilir.

"Bunu yapmak Kongre'nin işi. Bunu başaramazlarsa, bizim neden olacağımız ekonomik ve mali bir felaket yaşarız" dedi.

Pazar günü ABC News'e verdiği röportajda Yellen, borç tavanı müzakerelerinin "Amerikan halkının kafasına silah dayayarak" yapılmaması gerektiğini söyledi.

Ancak bir anlaşma için zaman daralıyor.

Salı günü Başkan Biden, Cumhuriyetçi liderlerle bir araya gelerek mevcut 31,4 trilyon dolarlık (25,12 trilyon sterlin) limiti yükseltmeyi kabul etmelerini isteyecek.

Kongre, tipik olarak, daha yüksek bir borç tavanının onaylanmasını bütçe ve harcama önlemleriyle ilgili şartlara bağlar.

Geçen ay Temsilciler Meclisi, şu anda kabaca ülkenin yıllık ekonomik üretiminin %120'sine eşit olan, ancak önümüzdeki on yıl içinde kapsamlı harcama kesintilerini kapsayan yasa tasarısına dahil edilen tavanı yükseltmek için bir yasa tasarısını kabul etti.

Başkan Biden, Kongre'nin borç tavanını koşulsuz olarak yükseltmeyi kabul etmesini istiyor. Başkan Biden, zam konusunda pazarlık yapmayacağını ve sorun çözüldükten sonra bütçe kesintilerini görüşeceğini söyledi.

Yellen, konuyla ilgili taraflar arası anlaşma sağlanamamasının "anayasal kriz" ile sonuçlanabileceğini söyledi.

Biden yönetimi, anayasada başkanın Kongre'nin onayı olmadan yeni borç vermeye devam etmesi için bir kapsam olup olmadığını düşünüyor, ancak bu hafta bu senaryodan kaçınmak için çaba gösterecek mi?

Yellen, ABC'ye "Başkanın borç vermeye devam edip edemeyeceğini düşünmemiz gereken noktaya gelmemeliyiz. Bu anayasal bir kriz olur" dedi.

Borç tavanı, 1960'tan bu yana 78 kez yükseltildi, uzatıldı veya revize edildi, çoğu zaman müzakereler en alt düzeye indi.

Sonunda, borç yükümlülükleri de dahil olmak üzere devlet ödemelerinde temerrüde düşme tehdidi her zaman uzlaşmaya yol açmıştır. ABD hiçbir zaman temerrüde düşmedi, bu küresel finans piyasalarını alt üst edecek ve geniş kapsamlı ekonomik etkileri olacak bir olay.

Ancak Yellen, geçen hafta Kongre'ye yazdığı bir mektupta, bir kararın ertelenmesinin de olumsuz sonuçları olduğunu söyledi.

"Borç limitinin askıya alınması veya yükseltilmesi için son dakikaya kadar beklemenin işletme ve tüketici güvenini ciddi şekilde zedeleyebileceğini, vergi mükellefleri için kısa vadeli borçlanma maliyetlerini artırabileceğini ve ABD'nin kredi notunu olumsuz etkileyebileceğini geçmiş borç limiti çıkmazlarından öğrendik. Devletler" diye yazdı.

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/business-65522169