JAPONYA ESKİ BAŞBAKANI ŞİNZO ABE SUİKASTE UĞRADI

Sosyal Medyada Paylaş!

Japonya eski Başbakanı Şinzo Abe, 8.07.2022 tarihinde Japonya Parlamentosu Üst Meclisi seçimleri için ziyaret ettiği Nara kentinde silahlı saldırıya uğradı. Japonya Devlet Televizyonu NHK, saldırının ardından ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Abe'nin öldüğünü duyurdu. Şinzo Abe, Japonya için oldukça önemli ve etkin bir figürdü. Abe, 2012-2020 döneminde 7 yıl 8 ay boyunca başbakanlık görevini yürüterek Japonya'nın en uzun süre başbakanlık görevini yürüten ismi olarak kayıtlara geçmişti. Sağlık durumunu gerekçe göstererek 2020 yılında istifa eden Şinzo Abe, Japonya'daki iktidar partisi Liberal Demokrat Parti'nin etkin figürlerinden birisi olarak siyasetteki özgül ağırlığını korumaya devam ediyordu. 

BAŞBAKANLIĞI

Abe'nin dış politika çizgisi de yer yer gerilimlere sebebiyet veren bir eğilim içerisindeydi. Abe'nin görevden ayrıldıktan sonraki söylemleri dahi Çin sözcülerinin sert karşılıklarına konu oluyordu. Japonya'yı milliyetçi denilebilecek bir çizgide yöneten Abe'nin ekonomi ve dış politika yaklaşımlarında da bunu görmek oldukça mümkündü. Diğer yandan Abe, Doğu Türkistan hususunda da Çin'e yönelik eleştirelere destek veren isimlerin başında geliyordu. Örneğin; 2019 yılındaki Çin'in Siçuan kentinde düzenlenen ve Asya'nın en büyük 3 ekonomisi Çin, Japonya ve Güney Kore liderlerini bir araya getiren zirvede Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerini gündeme getirmişti. 

SUİKAST

Japonya'nın kamu yayın kuruluşu NHK'ye göre polis, 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami isimli zanlıyı olay yerinde tutukladı. NHK; Japonya Savunma Bakanlığı, 2005 yılına kadar üç yıl boyunca Japonya Deniz Kuvvetleri'nde subay olarak görev yaptığını açıkladı. Zanlı Yamagami, polislere eski başbakandan “şikayetçi olduğunu” ve eski başbakanı öldürme maksadı ile ateş ettiğini itiraf etti.