Kamala Harris, ABD'nin İsrail'e Asker Gönderme Planı Olmadığını Açıkladı

Sosyal Medyada Paylaş!

Kamala Harris, ABD'nin İsrail'e Asker Gönderme Planı Olmadığını Açıkladı

 

 

Hamas’ın 7 Ekim saldırısının ardından Gazze’yi yoğun bombardımana tutan İsrail, 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp, hava saldırının dozunu da artırdı.

Dün Hamas, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde İsrail güçleriyle "ağır çatışmaların" yaşandığını açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise savaşta "ikinci aşamaya" geçildiğini duyurmuş, rehineler geri getirmeye kararlı olduklarını vurgulamıştı.

ABD’den Askeri Danışman Desteği

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İsrail'e askeri danışman gönderileceği iddialarını doğrulamıştı. Öte yandan İsrail operasyonlarına dahil olmak üzere bölgeye ABD askerinin gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin ise ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’ten yeni bir açıklama geldi.

CBS News'e konuşan Harris "İsrail'e veya Gazze'ye asker gönderme planımız veya niyetimiz yok." diyerek İran'a konuya dahil olmaması çağrısında bulundu.

Harris, "Hamas ve Filistinlilerin aynı sayılmaması gerektiğini" vurgulayarak "Filistinliler, İsraillilerle aynı güvenliği, kararlılığı ve onuru hak ediyor." şeklinde konuştu.

İsrail-Filistin çatışmasında savaş kurallarına bağlı kalınması gerektiğine dikkati çeken ABD’li yetkili, Filistin’e insani yardım akışının devam etmesinin de önemine işaret etti.

 

Kaynak: CNN