Kanada Merkez Bankası oranları 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı, daha fazla artış bekleniyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Kanada Merkez Bankası oranları 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı, daha fazla artış bekleniyor

Kanada Merkez Bankası Çarşamba günü gecelik faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan %4,75'e yükseltti ve piyasalar ve analistler, aşırı ısınan ekonomiyi ve inatla yükselen enflasyonu aşağı çekmek için hemen gelecek ay bir artış daha öngörüyorlar.

Merkez bankası, borçlanma maliyetlerini Mart 2022'den bu yana sekiz kez artırarak 15 yılın en yüksek seviyesi olan %4,50'ye yükselttikten sonra önceki zamların etkisini değerlendirmek için Ocak ayından beri beklemedeydi - banka tarihindeki en hızlı sıkılaştırma döngüsü.

Merkez bankası yaptığı açıklamada, şaşırtıcı derecede güçlü tüketici harcamaları, hizmet talebindeki toparlanma, konut faaliyetlerindeki toparlanma ve sıkı bir işgücü piyasasının aşırı talebin beklenenden daha kalıcı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kanada Merkez Bankası (BoC), Nisan ayında enflasyondaki yükselişe ve çekirdek enflasyonun üç aylık göstergelerinin yüksek kalmasına dikkat çekerek, "TÜFE enflasyonunun yüzde 2 hedefinin üzerinde önemli ölçüde sıkışabileceğine dair endişelerin arttığını" söyledi.

Bu arka plan göz önüne alındığında, yönetim konseyi "para politikasının arz ve talebi tekrar dengeye getirmek ve enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde %2 hedefine döndürmek için yeterince kısıtlayıcı olmadığına" karar verdi.