KARBON SALINIMININ AZALTILMASI TÜRKİYE VE AZERBAYCAN GİBİ ÜLKELERİN SANAYİİSİNİ SEKTEYE UĞRATABİLİR

Sosyal Medyada Paylaş!

 

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı 5 Kasım 2021 tarihinde Azerbaycan Arb24 TV kanalına konuk oldu. Küresel iklim değişikliği çerçevesinde buzulların eridiğini ve Kuzey kutbundaki buzulların erimesi ile %30 oranında doğalgaz ve petrolün ortaya çıktığını belirten Yaycı, Azerbaycan’ın buradaki mücadeleyi dikkatle takip etmesi gerektiğini belirtti. Yaycı’ya göre iklim değişikli nedeniyle Kuzey kutbu gibi bölgelerde rekabet ve paylaşım mücadelesi artıyor.”

 

KUZEY KUTBU GİBİ BÖLGELERDE REKABET ARTIYOR

 

Küresel iklim değişikliği, küresel ısınma üzerine değerlendirmelerde bulunan Yaycı, bu durumun Kuzey kutbundaki buzulların erimesine neden olduğunu ifade etti. Yaycı, “Bu durum hem deniz seviyesinin yükselmesine hem mevsimsel iklim değişikliğine neden olmakta hem tarımda azalmaya hem de ulaştırmanın da genişlemesine neden oluyor. Kuzey kutbu gibi bölgelerde rekabet artıyor. Paylaşım mücadelesi artıyor.”

 

KUZEY KUTBUNDA BUZULLARIN ERİMESİ İLE %30 ORANINDA PETROL VE DOĞALGAZ ORTAYA ÇIKTI

 

Azerbaycan’ın büyük bir doğalgaz ve petrol üreticisi olduğunu belirten Yaycı, Kuzey kutbunda iklim değişikliği sebebiyle buzulların erimesinin ardından %30 doğalgaz ve petrolün olduğu söyleniyor ifadelerini kullandı. Yaycı, “Buzlar eriyince bu bölgede doğalgaz ve petrol çıkacak. Onun içinde bölgedeki ülkeler müthiş bir mücadele içindeler, bunları paylaşmak için.”

 

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN SU ARITMA SİSTEMLERİNİ İŞBİRLİĞİ İLE GELİŞTİRMELİ

 

Azerbaycan’ın bir gaz ve petrol üreticisi olarak buradaki mücadeleyi dikkatli bir şekilde izlemesi gerektiğini belirten Yaycı, küresel ısınma nedeniyle tatlı su seviyesinde de ciddi azalmalar olduğunu belirtti. Bu durumun tarımda çok ciddi kıtlıklara neden olduğunu belirten Yaycı, Türkiye ve Azerbaycan’ın denizden su arıtarak, sistemleri geliştirerek en azından bunu sulamada kullanmalı dedi. Yaycı, “İçme suyunu sulamada değil, tarımda sulama suyu olarak deniz suyunun kullanımı konusu çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

 

SU BANKALARI KURULMALI

 

Barajların yapımında çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Yaycı, barajlarda su tankları oluşturulması gerektiğini belirtti. Yaycı, “İklim değişikliği ile mücadele etmek ve tarım ürünlerini geliştirmek istiyorsak, en azından aynı seviyede tutmak istiyorsak mutlaka su bankaları kurulmalı. Su bankaları da barajlar ve özel muhafazalı tanklar şeklinde olmalı.

 

AZERBAYCAN VE TÜRKİYE DENİZ ÜLKESİDİR

 

Hem Azerbaycan’ın hem de Türkiye’nin bir deniz ülkesi, denize kıyısı olan ülkeler olduğunu hatırlatan Yaycı, “en fazla karbon salınımına neden olan da gemicilik sektörüdür. Gemiler 1 numaralı karbon salınımı yapan vasıtalardır. Onun için de modernize etmek, makinaların modernize edilmesi ve karbon salınımının azaltılması önemli bir meseledir” değerlendirmesinde bulundu.

 

KARBON SALINIMININ AZALTILMASI TÜRKİYE VE AZERBAYCAN GİBİ ÜLKELERİN SANAYİİSİNİ SEKTEYE UĞRATIR

 

Karbon salınımının azaltılması üzerine de değerlendirmelerde bulunan Yaycı, “Türkiye ve Azerbaycan gibi gelişmekte olan ülkelerin sanayiisine bir engel konulduğunu da görmemiz gerekir” değerlendirmesinde bulundu. Yaycı’ya göre küresel ısınmaya tedbir adı altında gelişmekte olan ülkelerin gelişmesine engel olunmasına çok dikkat edilmeli.