KARDEŞ CAN AZERBAYCAN'IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Sosyal Medyada Paylaş!

18 Ekim Azerbaycan Bağımsızlık Günü münasebetiyle “Kardeş Can Azerbaycan” 'ın Bağımsızlık Gününü kutluyoruz.

BEDELLER ÖDENEREK BAĞIMSIZLIĞA UZANAN YOL

Azerbaycan’ın bağımsızlığına uzanan yol oldukça meşakkatli ve ödenen bedellerle geçti. 1980’li yıllara bakıldığında SSCB için ekonomik sıkıntılar demekti. Bu sıkıntılar hem Azerbaycan’ın doğal zenginliklerinin tahrip edilmesine hem de milli ve dini hislerinin tahkir ve tehdit edilmesine yol açıyordu. Bu tavra ilk itiraz 19 Şubat 1988 halk mitingi ile verildi. Böylece Başkan Bağırov istifa etti ve görevi Vezirov devraldı. Mitingler Kasım ayına kadar devam edince Sovyetler Birliği; Bakü, Nahçıvan ve Gence’de sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bu yasaklar Azerilerin Halk Cephesi’nde örgütlenmesine yol açtı. 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece Sovyet Ordusu, Bakü ve diğer yerlerde 131 kişiyi öldürdü. Bu saldırı sonucunda 744 kişi yaraladı ve 400 kişi de mahkum oldu. Vezirov’un Moskova’ya kaçmasıyla komünist hâkimiyet tekrar sağlandı. Artık Azerbaycan halkı bağımsız bir devlet kurmanın zaruri olduğunu anlamıştı.

KARA OCAK KATLİAMI

20 Ocak 1990 "Kara Ocak günü" son Sovyet vahşetini yaşayan Azerbaycan, 30 Ağustos 1991’de bağımsızlığını yeniden ilan etme kararını aldı. Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti'nin Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti'ne bağlı Dağlık Karabağ’da hak iddia etmesi ise etnik çatışmalara yol açmış ve bu karmaşa üzerinde 18 Ekim 1991’de Azerbaycan son kez bağımsızlığını ilân etmişti.

BAĞIMSIZLIKTAN KARABAĞ ZAFERİNE GİDEN YOL

Türkiye'nin Can Azerbaycan'a desteği ile 30 yıldır işgal altındaki Azerbaycan toprakları Ermenistan işgalinden kurtarıldı. Savaş sonunda bir asırdır Türk dünyasının hayali olan Nahçıvan-Azerbaycan koridoru da açılmış oldu. Azerbaycan'ın Karabağ Zaferiyle Türkiye'nin Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile kara bağlantısı da sağlanmış oldu. İşte bu gelişme küresel aktörleri korkutmaya yetiyor.

KIZILELMAYA GİDEN YOL

Karabağ Zaferi uluslararası arenada Türk dış politikasının 2020'deki en önemli kazanımı olarak değerlendirildi. Türkiye'nin bölgedeki siyasi, askeri ve ekonomik ağırlığını arttırdığı üzerinde de duruldu. Bu münasebetle kardeş ve dost ülke Can Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü'nü kutluyor, devletlerin ve milletlerin hafızasının var olduğunu ve yapılanları asla unutmadığını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

KARABAĞ ZAFERİ'NİN ARDINDAN DOÇ. DR. CİHAT YAYCI'YA TEŞEKKÜR BELGESİ TAKDİM EDİLMİŞTİ

Kardeş Azerbaycan Milli Meclisi tarafından Azerbaycan-Ermenistan Savaşı esnasında TÜRK DEGS’in uluslararası platformlarda yoğun destek faaliyetlerine istinaden TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya “Teşekkür Belgesi” sunulmuştu.

FIRTINALAR DURSUN YANA

YOL VER TÜRK'ÜN BAYRAĞINA