Katar, Kızıldeniz Rotası Üzerinden LNG Sevkiyatını Durdurdu

Sosyal Medyada Paylaş!

Katar, Kızıldeniz Rotası Üzerinden LNG Sevkiyatını Durdurdu

Yemen'deki Husilerin Kızıldeniz'i kullanan bazı gemilere saldırması nedeniyle Katar'ın bu rota üzerinden LNG sevkiyatını durdurduğu bildirildi.

Konuyla ilişkin bilgi sahibi olan bir kaynak Pazartesi günü Reuters'a verdiği demece göre, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatçılarından biri olan QatarEnergy, üretim devam etmesine rağmen Kızıldeniz üzerinden tanker göndermeyi durdurdu.

Katar LNG'sini taşımak için kullanılan en az dört tanker, Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarına karşılık olarak ABD ve İngiliz güçlerinin Yemen'e hava ve deniz saldırıları düzenlemesinin ardından hafta sonu boyunca deniz trafiğinin yaklaşık yüzde 15'ini oluşturan rotada bekletildi.

LSEG gemi takip verilerine göre Al Ghariya, Al Huwaila ve Al Nuaman isimli tankerler Katar'daki Ras Laffan'da LNG yüklemişti ve Süveyş Kanalı'na gitmesi gerekiyordu ancak tankerler 14 Ocak'ta Umman açıklarında durdu. Katar'a geri dönmekte olan Al Rekayyat ise 13 Ocak'ta Kızıldeniz'de rotası üzerinde durdu.

Konuyla ilgili doğrudan bilgi sahibi bir kaynak, Afrika'nın güney ucundaki Ümit Burnu'nun etrafındaki oldukça uzun rotaya atıfta bulunarak, "Güvenlik tavsiyesi almak için bir duraklama, eğer (Kızıldeniz'den) geçmek güvenli olmazsa Afrika rotasını kullanacağız" dedi.

Yemen'deki İran destekli Husilerin Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırıları Süveyş Kanalı üzerinden yapılan deniz ticaretini sekteye uğratıyor ve bazı gemiler Afrika'nın güney ucu üzerinden çok daha uzun rotaya yöneliyor.

Katar yönetiminin Uluslararası Medya Ofisi ve QatarEnergy yorum taleplerine yanıt vermedi.

Teekay Shipping Glasgow, Pronav Ship Management, Nakilat Shipping Qatar Ltd ve Shell'in gemicilik ve kiralama kolu STASCO da dahil olmak üzere dört geminin armatörleri ve yöneticileri de yorum taleplerine yanıt vermedi.

LSEG verilerine göre, dünyanın en büyük ikinci LNG ihracatçısı olan Katar, 2023 yılında 75 milyon metrik tondan fazla yakıt nakli gerçekleştirdi. Bunun 14 milyon tonu Avrupa'daki alıcılara, 56,4 milyon tonu ise Asya'ya gitti.

Geçen aydan bu yana birkaç LNG gemisi rotasını değiştirirken, diğerleri Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı üzerinden Yemen'i geçmeye devam etti.

Asya spot LNG fiyatları, hem Avrupa hem de kuzeydoğu Asya'daki sağlıklı depolama seviyelerinin desteğiyle Cuma günü bir milyon İngiliz termal birimi (mmBtu) başına 10,10 dolar ile yedi ayın en düşük seviyesine geriledi.

Petrol fiyatları, Orta Doğu'daki savaşın arzı aksatabileceği endişesiyle 12 Ocak’ta %1 arttıktan sonra 15 Ocak’ta sabit kaldı.

Kaynak: Mepa, Reuters