Kayıkçı Kavgasının Son Safhası: Transdinyester!

Sosyal Medyada Paylaş!

Moldova'nın Transdinyester bölgesi oldukça kompleks sorunlarla karşı karşıya bölge. Rus askeri varlığının bulunduğu bölgede son hafta içerisinde şiddet içerikli olayların yoğunlaşması Cihat Yaycı'nın deyimiyle "kayıkçı kavgasında" son sıranın Moldova'ya geldiğine yönelik işaretleri de artırıyor. 

25 Nisan 2022 tarihinden itibaren şiddet ve silahlı olayların yaşandığı Transdinyester bölgesinde önce bir devlet binasına el bombalı saldırı gerçekleşmiş gece ise Rus askeri üssünün bulunduğu bir köyde yoğun silah seslerinin duyulduğu bildirildi. Artan şiddet olaylarının ardından Moldova Dışişleri Bakanı Popescu; "Büyük bir tehlike altındayız" açıklamasında bulunarak olaylarının ciddiyetini ortaya koydu. 

26 Nisan 2022 tarihinde ise Transdinyester'e bağlı Mayak Köyünde Rusça yayın yapan radyolara verici hizmeti sağlayan iki radyo istasyonunun yıkılması bölgedeki gerginliği biraz daha tırmandırdı. 

27 Nisan tarihinde de olaylar devam etti ve Rus güçlerinin koruduğu SSCB'den kalma bir mühimmat deposu yakınlarında şiddetli silah sesleri meydana geldi. 

Transdinyester bölgesi Ukrayna işgalinden beri hedefte görülen bir alan. Konuyla alakalı olarak ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı'nın Ukrayna savaşının ilk günlerinden itibaren yaptığı açıklama ve analizler de mevcut. Cihat Yaycı, Ukrayna Savaşının başladığı ilk günlerde 27 Şubat 2022 tarihli demeçlerinde; "Ben başından beri bu konuda hep aynı şeyi söyledim. Ama maalesef gelişmeler de beni doğruladı. Bir kere gerek Afganistan gerek Kazakistan’dan sonra sıranın Ukrayna’ya geleceğini biz Kazakistan’dayken söylemiştik. Ukrayna’dan sonra sıra Gürcistan, Bosna Hersek, Transdinyester ve Moldova’ya gelecek."  açıklamasında bulunarak Moldova ve Transdinyester'e yönelik uyarılarda bulunmuştu.