KAZAKISTAN'DA NELER OLUYOR? KOLEKTIF GUVENLIK ANTLASMASI ORGUTU BARIS GUCU OLARAK KAZAKISTAN'A MUDAHALE KARARI ALDI!

Sosyal Medyada Paylaş!

Kazakistan'da olaylar şiddetini artırdı... Ülkede kontrolü sağlamaya çalışan Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Rusya önderliğindeki  Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden (KGAÖ) askeri destek için ilk sinyali verdi. Tokayev yaptığı açıklamada, terörist tehdit karşısında KGAÖ partner ülkelere başvurmanın “yeri ve zamanı olduğunu” belirtti!

KAZAKİSTAN'DAKİ RUS NÜFUSU!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Rusların 2 senedir Kazakistan'ın toprak büyüklüğü ve barındırdığı Rus nüfusu konu edip müdahale sinyali verdiğini hatırlatmak isteriz." ifadelerine yer verildi.

YENİ BİR TÜR SSCB?

Merkez açıklamalarının devamında, "Rusların bunu bahane edip Kazakistan’a yerleşmesi maalesef kuvvetle muhtemel. Osetya, Abhazya, Beyaz Rusya, Kırım ve Dağlık Karabağ’dan sonra şimdi de Kazakistan… Yeni bir tür SSCB?" değerlendirmesinde bulundu.

TEHLİKEYE DÜŞEN TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI!

TÜRK DEGS'den yapılan açıklamalar kapsamında küresel aktörlerin stratejilerine yönelik değerlendirmelerde de bulunulurken, "Avrasya, Balkanlar ve Ortadoğu’yu ABD ve Rusya anlaşarak Çin’e karşı paylaşıyor. Tehlikeye düşen ise Türk Devletleri Teşkilatı." değerlendirmesinde bulunuldu.

TÜRK DEGS DUYURDU: RUSYA'DA KAZAKİSTAN PROTESTOCULARI GÖZALTINA ALINIYOR

Merkezden yapılan açıklamada, "Bölgeden alınan bilgilere göre; Rusya’da polise, sokaga Kazakistan bayragi sembolu vs. ile çıkan olması durumunda gözaltına alma yetkisi verildigi ifade ediliyor. Şu ana kadar 7 kişi gözaltına alındığı söylenmektedir." denildi.

RUSYA'NIN KAZAKİSTAN HÜKÜMETİNE YARDIM ETME ŞARTLARI!

Gelişmeler kapsamında Kazakistan'a Rusya'nın müdahelesi beklenirken, Rusya'nın en büyük medya ağı RT ve Sputnik Genel Yayın Yönetmeni Simonyan Rusya'nın Kazakistan hükümetine yardım etmesi için bazı şartlar sıraladı.

1.Kırım’ı tanımaları

2.Rusça’nın Kazakistan'ın ikinci resmî dili olarak kalması

3.Rus harflerine dönüş

4.Rus okullarına serbestlik 

maddeleri sunuldu.

KAZAKİSTAN'DAKİ OLAYLARI KÖRÜKLEYENLERİN ALTINDAN DA FETÖ ÇIKTI!

Merkezden yapılan bir diğer açıklamada, "Kazakistan’daki olayları körükleyenlerin altından da FETÖ çıktı. FETÖ demek… Demek ki anlaşılmış ve Kazakistan paylaşılmış. Allah Türk Devletini ve Türk Milletini korusun!" ifadelerine yer verildi ve FETÖ'cü Emre Uslu'nun "Ben bir Türk baharı öngörüyorum." ifadelerini kullandığına değinildi!

RUSYA KAZAKİSTAN'A ASKERİ BİRLİK GÖNDERİYOR... ERMENİSTAN BAŞBAKANI PAŞİNYAN KGAÖ BARIŞ GÜCÜ OLARAK KAZAKİSTAN'A GİDİYORUZ DEDİ!

Rusya, Kazakistan'a askeri birlik gönderiyor... Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) barış misyonuna karar verdi. KGÖ barış gücü olarak Kazakistan'a müdahale edecek.  KGÖ Dönem Başkanı Ermenistan Başbakan'ı Paşinyan ise yaptığı açıklamada; ''Kolektif Güvenlik Örgütü kapsamında Kazakistan’ı savunmak amacıyla ve barış gücü olarak Kazakistan'a gidiyoruz'' Gelişmeleri Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi ise "Keşke TURAN ORDUMUZ olsaydı…" ifadeleri ile değerlendirdi.