KAZAKISTAN'DA YASANAN OLAYLARIN ARDINDAN AKILLARA, YAYCI'NIN ONERDIGI TURK DEVLETLERI ASKERI ISBIRLIGI VE SAVUNMA ORGUTU ONERISI GELDI!

Sosyal Medyada Paylaş!

Kazakistan'da yaşanan olayların ardından akıllara, ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı tarafından 22 Kasım 2021'de Azerbaycan Media Türk TV'deki konuşmasında değindiği, "Türk Devletleri Askeri İşbirliği ve Savunma Örgütü" önerisi geldi. Yaycı, "Türk Devletleri Teşkilatı'nın bir yansıması olarak sadece sosyal/ekonomik alanda değil, askeri alanlarda da işbirliği ve birliktelik oluşturulmalıdır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

TÜRK DEVLETLERİ ASKERİ İŞBİRLİĞİ VE SAVUNMA ÖRGÜTÜ!

Amiral Cihat Yaycı 22 Kasım 2021 tarihinde Azerbaycan Media Türk TV'ye verdiği demeç kapsamında şu değerlendirmelerde bulunmuştu; “Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşlik bağlarının Karabağ Savaşı’nda çok üst seviyelere çıkması bütün Türk Devletlerine örnek olmuştur. Bugün Kazakistan ve müteakiben Özbekistan’la askeri işbirliklerinin, askeri tatbikatların, askeri eğitimlerin birlikte yapılması da bu örneğin yansımasıdır. Türk Devletleri arasında bu son kurulan Türk Devletleri Teşkilatının da bir yansıması olarak sadece sosyal alanda değil, sadece ekonomik alanda değil, askeri alanlarda da iş birliği ve birliktelik oluşturulabilir, oluşturulmalıdır. Nasıl diğer devletler birbirleriyle ikili, çoklu antlaşmalar yapıyor ise bir Türk Devletleri askeri işbirliği teşkilatı ya da Türk Devletleri askeri işbirliği ve savunma teşkilatı kurulmalıdır. Bunun adı Türk Devletleri askeri işbirliği ve savunma teşkilatı olabileceği gibi Turan Askeri İşbirliği ve Savunma Teşkilatı da olabilir. Böylelikle hem birlikte eğitim yapma, askeri alanda birbirleriyle aynı sözleri kullanma, aynı standartlara erişme, birbirleriyle tecrübeleri paylaşma, birbirleriyle savunma teknolojisindeki gelişmeleri paylaşma, birlikte hatta savunma silahları üretme, birlikte eğitimler yaparak bir tek ordu şekline dönüşebilme ve birine saldırı olduğunda diğerlerine de saldırı olmuş gibi kabul edilecek şeklinde bir hüküm konularak bu antlaşma metnine aslında bambaşka bir Türk Devletleri Askeri İşbirliği ve Savunma Örgütü kurulması mümkündür ve olmalıdır da.” değerlendirmesinde bulunmuştu!

İŞTE AMİRAL YAYCI'NIN 22 KASIM 2021 TARİHLİ TURAN ORDUSU ÖNERİSİ;