KERKUK ATATURK'UN EMANETIDIR, MUDAHALE ETMEZSEK GEC KALABILIRIZ

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın geçtiğimiz günlerde 25 Kasım'da Barzani'nin Kerkük'e yerleşeceği konusunda bulunduğu uyarılarına Elazığ merkezli yayın yapan 424Haber'de yer verdi. Yetkililere Lozan Antlaşması'nın 16. maddesini hatırlatan Yaycı, "Kerkük, Misak-ı Milli'nin gözbebeği, Atatürk'ün emaneti. Lozan Antlaşması'na göre Türkiye Cumhuriyeti bölgede meşru hak sahibi tek devlet. Lozan Antlaşması 16. Madde çerçevesinde Kıbrıs meselesinde nasıl söz sahibiysek, Kerkük ve Musul'da da öyleyiz. Yetkililere bu hukuki gücümüzü hatırlatıyorum." ifadelerini kullandı.

KERKÜK ATATÜRK ÜN EMANETİDİR, MÜDAHALE ETMEZSEK GEÇ KALABİLİRİZ

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, 25 Kasım'da Barzani'nin Kerkük'e yerleşeceği uyarısını yaptı. İktidara ve muhalefete seslenen Yaycı,”Türkiye, Türk yurdu Kerkük'ün sinsice işgaline engel olmalı. Eğer sesimizi çıkarmazsak yarın artık çok geç olur. Kerkük sadece Kerkük değil! Irak ekonomisi, ülkenin toplam gelirinin yüzde 95'inden fazlasını oluşturan ham petrol ihracatına dayanmakta” dedi.

 

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı,” Kerkük sadece Kerkük değil İki büyük Kerkük petrol sahası Avana ve Bay Hasan'dan günde 250 bin varil petrol ihracatı Barzani'nin  kontrolünde.  2020'nin başlarında, Kerkük ayda sadece 1.1 milyon varil ihraç ederken, 2021 Şubat ayında Türkiye'nin Ceyhan Limanı üzerinden ihraç edilmesiyle neredeyse 4 milyona ulaştı.  Kerkük sadece Kerkük değil. Peki, Irak merkezi hükümetiyle yapılan anlaşma sonrası Kerkük'ün güvenliğinin KDP'ye yani Barzani'ye bağlı peşmergelere verilmesi konusunda ne iktidardan ne de muhalefetten etkili bir ses duydunuz mu? Hayır, Çünkü, İç siyaset tarihimizin en anlamlı kentini görmemizi engelliyor.” Dedi.


Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı. Irak’ta Türk söz konusu olduğunda herkesin gözü kapalı, kulağı sağır halde olduğuna dikkat çeken Yaycı, “Kerkük'te peşmerge varlığı 2014 IŞİD'in saldırılarıyla birlikte, Irak ordusunun çekilmesinden sonra kente giriş yaptı. Dönemin Kerkük Valisi Kürt kökenli Necmettin Kerim'in politikalarıyla birlikte kente PKK'nın da girişi sağlandı. Bu aşamada kentte yaşayan Irak Türk'ü nüfusunun güvenlik açısından kaygıları daha da arttı. Özellikle, Türklerin önde gelenlerine suikast yapılıyor, kaçırılıp fidye isteniyor. Ya da iş adamlarına baskı yapılarak ticaret yapmaları engelleniyor. Böylece de Kerkük'ten göç etmeleri sağlandı. Ayrıca, Erbil hükümetinin 25 Eylül 2017'de yapmaya çalıştığı bağımsızlık referandumuna Kerkük'ü de dahil etti.” Dedi.


KERKÜK ATATÜRK ÜN EMANETİDİR

Yaycı uyarıda bulunarak, “Irak'ta yapılan seçimlerden sonra peşmergenin Kerkük'te sözde güvenliği sağlamak üzere görevlendirilmesi kabul edilemez. Peşmerge güçleri Kerkük'te Türkmen ve Araplardan intikam almak üzere kente döneceklerdir. Peşmergelerin güvenlik gücü olarak konuşlandırılması bölgede ve Kerkük'te yeni gerilimlere ve istikrarsızlıklara yol açacaktır. Bu tip hatalı uygulamaların, Irak'taki iç güvenlik sorunlarının artmasına neden olacağı da bir gerçektir. Irak’ta Türk söz konusu olduğunda herkesin gözü kapalı, kulağı sağır halde. 14 yılında dönemin Kerkük Valisi Kürt kökenli Necmettin Kerim'in politikalarıyla birlikte Kerkük'e PKK'nın girişi sağlandı. Kerkük konusunda Kerkük, Misak-ı Milli'nin gözbebeği, Atatürk'ün emaneti. Lozan Antlaşması'na göre Türkiye Cumhuriyeti bölgede meşru hak sahibi tek devlet. Lozan Antlaşması 16. Madde çerçevesinde Kıbrıs meselesinde nasıl söz sahibiysek, Kerkük ve Musul'da da öyleyiz. Yetkililere bu hukuki gücümüzü hatırlatıyorum. Türkiye Cumhuriyeti soydaşlarının sesini duyurmalı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi derhal göreve davet edilmelidir. Kılıfla Kerkük'e girecekler.” Dedi.


ÇOK GEÇ KALABİLİRİZ


Emekli Tümamiral Cihat Yaycı,” Türkiye bu konuya ivedilikle eğilmeli ve somut adımlar atarak Türk yurdu Kerkük'ün sinsice ve sessiz sedasız peşmerge işgaline engel olmalıdır. Türkmen şehirlerinde güvenliğin  Irak Hükümeti'ne bağlı Türkmenlerden oluşacak birliklerle sağlanması tek çözümdür. Türkmenlerin Saddam'ın Araplaştırmasına, peşmergenin Kürtleştirmesine, IŞİD bahanesiyle Türkmeneli'nin işgal edilmesine sesimizi çıkarmazsak artık yarın çok geç olur. “ Dedi.

Kaynak: https://www.424haber.com/kerkuk-ataturk-un-emanetidir-mudahale-etmezsek-gec-kalabiliriz/4590/