Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü Sözcüsü Yine Rumlar Yana : Türklerin Pile'deki Yol Çalışmasını Durdurmaya Hazırız

Sosyal Medyada Paylaş!

Pile- Yiğitler yolundaki iyileştirme/genişletme çalışmasını engelleme çabalarını sürdüren Rum Yönetimi bir yandan, bugünkü Güvenlik Konseyi toplantısında “yapıcı tavır sergilemesi için Rusya nezdinde çeşitli son dakika girişimlerinde bulunuyor, bir yandan da Türk tarafının bugün, uluslararası toplumun tepkilerine aldırmadan çalışmaları sürdürüp sürdürmeyeceğini gözlemliyor.

Fileleftheros, “İki Cephede Savaş… Diplomatik Gelişmeler- Toprağa Dair Hareketler… Güvenlik Konseyi’nin Kapalı Oturumu – Rusya’nın Tavrıyla İlgili Çabalar” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde, Rum Yönetimi’nin geçen hafta yürüttüğü diplomatik çabaların sonuçlarına dair işaretleri bugün almayı beklediğini, bugün beklenen iki gelişmenin, bu açıdan belirleyici olacağını yazdı.

Habere göre son Rum Yönetimi, son iki gündür çeşitli girişimlerde bulunduğu Rusya’nın bugünkü Güvenlik Konseyi toplantısında beklediği “yapıcı tavrı sergileyip sergilemeyeceğini görmeyi” beklerken bir yandan da Pile konusunun da ele alınacağı bugünkü kabine toplantısına dikkat kesildi. Rum yönetimi Türk tavrının nabzını arazideki hareketleriyle de ölçecek.

Türk tarafının, yol iyileştirme/genişletme projesini uygulamadaki kararlılığını göstermek için bugün bölgedeki yol çalışmalarının başlaması emri verebileceği değerlendirilirken Kıbrıs’taki BM Barış Gücü herhangi bir çalışmaya izin vermemeye hazır olduğunu açıkladı.

Kaynak: https://www.kibrispostasi.com/c58-GUNEY_KIBRIS/n484304-unficyp-sozcusu-aleem-siddique-piledeki-calismalarin-yeniden-baslamasini-engellemeye-haziriz