Kiev'e yapılan askeri yardım İran'a da zarar veriyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Kiev'e yapılan askeri yardım İran'a da zarar veriyor

Joe Biden yönetimi, İsrail ve Ukrayna'ya askeri yardımın bağlantısını teşvik ediyor. Onların argümanı, her iki durumda da İran'ı geri itme meselesi olduğu yönünde. Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin gerilimi görebiliyordu. Ancak bunun nedeni, İsrail ve Ukrayna'ya askeri yardım konusunun Washington'daki Senato duruşmasında özellikle tartışmalı olması değildi. Bu, özellikle Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler arasında geçerlidir. Kongre'nin ikinci kanadında ise Başkan Biden'ın Kongre'den talep ettiği 105 milyar dolarlık bütçe için çoğunluk sağlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Salı günkü Tahsisat Komitesi'ndeki sorgulamanın iki bakan için bu kadar yorucu olması, Orta Doğu'da yüksek sesle ateşkes talep eden ve havaya kırmızı boya bulaşmış ellerini uzatan izleyiciler arasındaki birkaç aktivistten kaynaklanıyordu. Antony Blinken ve Lloyd Austin hazırlanıyorlardı. Halka açık duruşmanın muhataplarının aslında Kongre Binası'nın diğer tarafında, Temsilciler Meclisi'nde oturduğunu biliyorlardı. Orada, Cumhuriyetçi fraksiyonun bir kısmı Kiev'e silah yardımına direniyor ve yeni konuşmacı Mike Johnson'a baskı yapıyor. Cumhuriyetçilerin oybirliğiyle desteklediği İsrail'e yapılan yardımı Ukrayna'ya yapılan yardımdan ayırmak istiyor. Dışişleri ve savunma bakanları bağlantı için yeni argümanlar arıyorlardı: Bağlantı, yalnızca 7 Ekim'de İsrail'e terörist saldırıyı gerçekleştiren Hamas'ı desteklemekle kalmayan İran'dır. Austin, saldırganın Ukrayna'daki sivillere ve altyapıya saldırmak için kullandığı Rusya'ya mühimmat ve insansız hava araçları da sağladığını söyledi. Kiev'e yapılan yardım sadece Moskova'yı değil, Tahran'ı da geri püskürtmeye yardımcı olacaktır.

Blinken, her iki ülkenin de desteğine acilen ihtiyaç duyulduğunu da vurguladı. Ayrıca savaşlar, örneğin askeri teçhizat değişimi gibi Rusya ile İran arasındaki yakın bağlarla bağlantılı olduğu için. Moskova, Donald Trump tarafından uzaktan kontrol edilen Cumhuriyetçilerin izolasyonist kampında kısmen bir tehdit olarak görülmüyor.

Kaynak: Anhörung im US-Kongress: „Militärhilfe für Kiew schadet auch Iran“ (faz.net)