Kızıldeniz'de Yükselen Tansiyon Fransız Savaş Gemisi Husilere Ait İki İHA'yı Düşürdü

Sosyal Medyada Paylaş!

Kızıldeniz'de Yükselen Tansiyon Fransız Savaş Gemisi Husilere Ait İki İHA'yı Düşürdü

Fransız Ordusu tarafından bir Fransız firkateyninin Kızıldeniz üzerinde Yemen kıyılarından yaklaşmakta olduğuna inanılan iki insansız hava aracının düşürüldüğü açıklandı.

Açıklamada engellemelerin Yemen kıyılarından 110 kilometre uzakta yerel saatle 20.30 ve 22.30'da gerçekleştiği belirtildi.

Fransız Genelkurmay Başkanlığı'nın Pazar günü yaptığı basın açıklamasına göre, Kızıldeniz'de görev yapan Languedoc fırkateyni Cumartesi günü geç saatlerde "tespit edilen iki tehdidin" önlenmesi ve imha edilmesi işlemini gerçekleştirdi.

Açıklamada engellemelerin Yemen kıyılarından 110 kilometre uzakta yerel saatle 20.30 ve 22.30'da gerçekleştiği belirtildi.

Yemen'deki İran destekli Husiler Cumartesi günü, iki ayı aşkın süredir İsrail tarafından bombalanan Gazze Şeridi'ne gıda ve ilaç girişine izin verilmediği takdirde İsrail limanlarına giden gemileri hedef alacaklarına dair açıklama yapmıştı.

Husiler, Süveyş Kanalı ile bağlantılı küresel ticaret için hayati bir kanal olan Kızıldeniz'de "İsrail bağlantılı ya da İsrail limanlarına mal taşıyan tüm gemilerin" hedef alınacağını belirtti.

Gruptan yapılan açıklamada "Tüm gemileri ve şirketleri İsrail limanlarıyla iş yapmamaları konusunda uyarıyoruz" denildi.

Husilerin son tehdidi, İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşının başladığı 7 Ekim'den bu yana Husiler tarafından gerçekleştirilen bir dizi deniz saldırısının ardından Kızıldeniz ve çevresindeki sularda gerilimin arttığı bir dönemde geldi.

Geçtiğimiz hafta Yemenli grup, İsrail'e ait olduğunu iddia ettikleri Bahamalar bandıralı bir gemi de dahil olmak üzere Yemen açıklarında iki gemiye saldırdı.

Geçen ay da Husiler, İsrail bağlantılı bir kargo gemisi olan Galaxy Leader'ı ele geçirmişti.

İran destekli Husiler, sosyal medya ağları üzerinden yaptıkları son açıklamada, Gazze'ye insani yardım girişine izin verilmemesi halinde "Siyonist varlığa giden gemilerin geçişini engelleyeceklerini" söyledi.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Gazze'deki hanelerin yüzde 36'sının şu anda "şiddetli açlık" yaşadığını belirtiyor.

İki aydır devam eden İsrail bombardımanlarında çoğu kadın ve çocuk en az 17.700 Filistinli hayatını kaybederken, binlerce insanın da enkaz altında kaldığına inanılıyor.