KIZILDENİZ'İN STRATEJİK ADALARI ASKERDEN ARINDIRILIYOR!

Sosyal Medyada Paylaş!

Kızıldeniz'de bulunan ve seyrüsefer özgürlüğünü sağlamada önemli bir rol oynayan Tiran ve Sanafir adaları askerden arındırılacak ve yerine güvenlik kameraları yerleştirilecek. Mısır’ın 2017’de egemenlik haklarını Suudi Arabistan’a devretmesine kadar hakimiyet tartışmalarına sahne olan Tiran ve Sanafir adalarında 40 yıldır uluslararası barış gücü görev yapıyor. Biden, Orta Doğu ziyareti kapsamında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşmesinin ardından söz konusu iki adada MFO bünyesinde görev yapan ABD askerlerinin çekileceğini duyurdu.Bölgede güvenlik kameraları mekanizmasının kurulması da İsrail ile Suudi Arabistan arasında güvenlik koordinasyonunu sağlayabileceği ifade ediliyor. 

İsrail'in ABD Büyükelçisi Michael Herzog, Tel Aviv radyosuna verdiği demeçte, "İsrail için bu sürecin bir parçası olarak, barış anlaşmasıyla, en önemlisi de nakliye özgürlüğüyle ilgili olarak İsrail'in Mısır'dan aldığı taahhütten taviz verilmemesi önemliydi" dedi. 

Uluslararası hukuk çerçevesinde dünyanın bu tarz stratejik adaları silahdan arındırdığı günlerde Yunanistan ise Türkiye çok yakın mesafedeki gayri askeri statüdeki tüm adaları silahlandırmaya devam etmektedir. Akabe Körfezi'nin girişinde bulunan ve ticaret, güvenlik ve politik açıdan ciddi öneme sahip adaların askersizleştirilmesi ABD eliyle sağlanırken diğer yandan Yunanistan'ın adaların statüleri askerileştirerek bozması ve Türkiye'ye karşı yeni askeri tehditler meydana getirmesi de ABD eliyle sağlanmaktadır.