KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR: İHA ve Deniz Üssü Çalışmaları Devam Etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş!

KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR: İHA ve Deniz Üssü Çalışmaları Devam Etmektedir.

“Geçitkale Havaalanı'nda İHA,

İskele-Gazimağusa bölgesinde de deniz üssü kurma çalışmaları devam ediyor.

Geçitkale, TSK'ya İHA konuşlandırılması için verilmiştir.

Çalışmalar devam ediyor, en üst düzeyde değerlendiriliyor."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Tatar, Türkiye'nin Ada'da 1571'den gelen tarihi hak ve hukuku bulunduğunu ve bunun devam ettirileceğini belirterek "Kıbrıs Türk halkı da Türkiye’nin garantörlüğünde caydırıcı güç olarak TSK'nın yani Mehmetçiğin Ada’da bulunmasından memnundur" dedi.

Tatar, "Geçitkale Havaalanı'nda İHA, İskele-Gazimağusa bölgesinde de deniz üssü kurma çalışmaları devam ediyor. Geçitkale, TSK'ya İHA konuşlandırılması için verilmiştir. Dolayısıyla oradaki çalışmalar o anlamda devam ediyor. Deniz üssü konusunda da birtakım çalışmalar olduğunu biliyorsunuz. Bunlar en üst düzeyde değerlendiriliyor." diye konuştu.

İHA ve Deniz Üssü projesiyle Avrupa Birliği (AB) ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) "Türkiye Cumhuriyeti garantör bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti bizim ana vatanımızdır. Türkiye Cumhuriyeti bu bölgenin en güçlü ve büyük ülkesidir." mesajları verildiğini anlatan Tatar, Doğu Akdeniz'de istikrarın korunması, Mavi Vatan'daki hakların muhafaza edilmesi ve bölgedeki Türk-Yunan dengesinin önemli olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, İHA'lar ve SİHA'lar ile Türk Hava Kuvvetlerinin KKTC hava sahasındaki hakimiyetinin kendilerine güç verdiğini vurguladı.