KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR'IN GKRY'NİN SEÇİLMİŞ LİDERİ CHRİSTODOULİDES İLE BULUŞMASI ( (E) Büyükelçi Tugay Uluçevik)

Sosyal Medyada Paylaş!

KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR'IN GKRY'NİN SEÇİLMİŞ LİDERİ CHRİSTODOULİDES İLE BMGS'NİN ÖZEL TEMSİLCİSİ'NİN İKAMETGÂHINDA 23 ŞUBAT GÜNÜ BULUŞMASI

(E) Büyükelçi Tugay Uluçevik

1) Deprem canımızı yaktı. Felâket bölgesinde olmasak da birçoğumuz aile bireylerimizi, yakınlarımızı kaybettik. Kalbimiz, dikkatlerimiz onlara yönelik. Ama belli ki BM'nin Kıbrıs'ta acelesi var! BMGS, KKTC CB Tatar ile GKRY'nin yeni seçilmiş Lideri'ni o daha göreve başlamadan BM flâması altında buluşturdu.

2) Sn Tatar'ın elini sıktığı Christodoulides'in seçildiği geceki sözleri: "En büyük tasam Türk işgalinin sona ermesi, vatanımızın yeniden birleşmesi. Kıbrıs'ta 'biz' ve 'onlar' olmayacak. Kıbrıs'ta tüm Kıbrıslıların Cumhurbaşkanı olacağım. Önceliğim müzakereyi yeniden başlatmak." Oldu.

3) BM'nin Tatar ve Christodoulides ile BM flâması altında poz vermesinin amacı Dünya'da "hedefi Kıbrıs'ı federal çözüm çerçevesinde yeniden birleştirme olan BM misyonu devam ediyor" algısını yaratmak, "KKTC'ni tanımak gibi bir adım atarak çabalarımızı bozmayın" mesajını vermek.

4) KKTC ve TC'nin "egemen eşitlik, 2 devletli çözüm" hamlesinden bu yana 28 ay geçti. KKTC kendisini BMGS'nin iyi niyet görevinin dışına çıkaramadı. Bu, BMGS'nin 5 dilde yayınladığı raporlarla uluslararası camiada federal çözüm için çabaların sürdüğü kanaatini uyandırabilir.

5) Yunanistan ve Rumlar 2 kurucu toplumlu 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'ni neden yıktı? Ada'yı Türkiye'nin yasal müdahale alanının dışına çıkarmak ve ENOSİS sağlamak için! Her ikisi de AB'ne üye olunca artık Ada'da federal çözüme de ihtiyaçları kalmadı. Çözümsüzlükten de rahatsız değillerdir.

6) Yunanistan ve Rum'un tercihi Ada'da çözümsüzlük. Çünkü, 1. KKTC halkını ambargo ile “osmosis”'i kabule mecbur bırakabileceğini umuyorlar; 2. Çözümsüzlüğü Türkiye'yi AB dışında tutmanın kozlarından biri görüyorlar. 3. Şimdi de deprem felâketinin ağır yükünün Türkiye'yi diplomaside tavize zorlayacağı ham hayalini kuruyor olabilirler.

7) 1974 ertesinde Yunanistan ve GKRY "uzun vadeli mücadele" stratejisi ilân ettiler. Amaç, Türkiye'nin garantörlüğünü sonlandıran, askerini Ada'dan çekmesini sağlayan, Türklerin yönetimde etkisini yok eden bir çözüm elde edinceye kadar mücadeleye devam etmek. Bu maksatla Türkiye’ye karşı ittifaklar kuruyorlar.

8) Yunanistan ve GKRY’nin şimdi de deprem felâketinin ağır yükünün Türkiye'yi Kıbrıs’ta ve Türk-Yunan sorunlarında tavizler vermeye mecbur edeceği beklentisine girmiş olmalarını düşünmemi, benim kötü niyetimin değil, tecrübelere dayalı gerçekçiliğimin ifadesi olarak değerlendirilmesini ümit ederim.

9) Eylül 1998’de Almanya’da Schröder Sosyal Demokrat-Yeşiller Hükûmeti’ni kurdu. 1.1.99’da Almanya AB Dönem Başkanı oldu. “Başkanlık Öncelikleri” belgesinde Türkiye’ye AB üyelik perspektifi içinde değil, AB’ne yaklaştırma politikalarının, stratejisinin uygulanması çerçevesinde, hattâ bir yerinde Rusya ve Ukrayna ile aynı paragrafta yer verdiler.

10) AB’de Türkiye’yi tam üye yapma iradesi yoktur. 1999’da Helsinki Zirvesi’nde siyasî şartlara bağlı adaylık statüsü verirken de olmadı. Helsinki Zirvesi’nin ertesinde Almanya ve Fransa Türkiye için “12 aday ve Türkiye” söylemini tercih etti. O dönemde Almanya’da Büyükelçiydim. Bu gerçek Kıbrıs ve Türk-Yunan politikalarımızda hatırda tutulmalıdır.