KKTC DISISLERI BAKANLIGI, RUM YONETIMININ SILAHLANMA VE ASKERI KAPASITESINI BIR TEHDIT SEKLINDE GENISLETMESI NEDENIYLE BIR ACIKLAMA YAYIMLADI

Sosyal Medyada Paylaş!

 

KKTC Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetiminin silahlanma ve askeri kapasitesini bir tehdit şeklinde genişletmesi nedeniyle bir açıklama yayımladı. GKRY'nin bu silahlanma ile Doğu Akdeniz'de istikrar ve barışı tehdit ettiğini ifade eden açıklama kapsamında, Türkiye'nin Kıbrıs Türk Halkının güvenliği için etkin garantisinin ne kadar hayati olduğunu bir kez daha kanıtlıyor ifadelerine yer verildi.

 

İŞTE O AÇIKLAMA!

 

 

KKTC Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada; "Güney Kıbrıs Rum yönetimi geçtiğimiz günlerde gerginliğin tırmanmasına yol açacağını bilmesine rağmen bir silahlanma programı başlattı. Rum tarafı insansız hava araçları ve ağır silahlar satın almanın yanı sıra ülkemize yönelik askeri ittifakların sayısını artırmış ve derinleştirmiştir. Silahlanması, adamızdaki ve Doğu Akdeniz'deki istikrar ve barışı tehdit ediyor.

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ülkemizi tehdit etmek isteyen silahlanmaya ve kışkırtıcı eylemlere devam etmesi gerginliği artırmaktan başka bir işe yaramıyor. Bölgede güvenlik ve barışın korunması için ilgili ülkelerin Kıbrıs Rum tarafının silahlanma politikasını destekleme tutumlarından vazgeçmeleri önemlidir. Ülkemiz ada çapındaki sorunlara çözüm bulmak ve güven artırıcı önlemler almak amacıyla çeşitli yapıcı öneriler ortaya koymakta, diyalog ve işbirliğinin önünü açmaya çalışmaktadır. Kıbrıs Rum yönetimi silahlanma programını sürdürdüğü sürece KKTC'nin Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte gerekli tedbirleri almaktan çekinmeyeceği aşikardır. Kıbrıs Rum tarafının ağır silahlanması, Türkiye'nin Kıbrıs Türk Halkının güvenliği için etkin garantisinin ne kadar hayati olduğunu bir kez daha kanıtlıyor." ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: https://mfa.gov.ct.tr/regarding-greek-cypriot-administrations-policy-of-armament/