KKTC, GKRY'nin Hukuksuz Sondajını Kınadı

Sosyal Medyada Paylaş!

GKRY hukuksuzca ilan ettiği sözde MEB alanında İtalyan ENI ve Fransız TOTAL enerji şirketleri sondaj faaliyetlerine başladığını duyurdu. Hukuksuzca lisanslanan sözde blokların altıncısında yürütülen faaliyetlere KKTC'den kınama geldi.  KKTC Dışişleri Bakanlığı GKRY'nin tek taraflı ilan ettiği MEB'deki faaliyetleri kınadığını açıkladı.

KKTC'nin bölgede eşit ve adil paylaşımdan yana bir tavır aldığının altı çizilen açıklamada bölgede hakkaniyetli bir paylaşımın esas alınması gerektiği belirtildi. KKTC Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; Rum Yönetimi'nin bu hukuksuz ve haksız tavra devam etmesi durumunda KKTC'nin 2011 yılında ruhsatladığı alanlarda arama ve sondaj faaliyetleri yürüteceğinin de altı çizildi. KKTC'nin ve Türkiye'nin haklarını ve egemenliğini yok sayan GKRY, 13 sözde lisans alanı ilanı etti. 

GKRY bölgede hukuksuz ve haksız uygulamalarının yanı sıra küresel enerji şirkelerini de Türkiye ve KKTC'nin deniz yetki alanlarına sokmaya çalışıyor. Yunanistan ile ciddi bir ittifak içerisinde bulunan GKRY'nin denizlerdeki tutumu da son derece provokatif ve yayılmacı bir vizyonda ilerliyor. Kendi anakarasının 30 katı büyüklüğünde bir deniz yetki alanı talep eden GKRY özellikle 2020 yılından bu yana ENI, TOTAL, SHELL gibi birçok küresel enerji şirketiyle kışkırtıcı ve hukuksuz faaliyetlerine devam ediyor.