KKTC'deki deniz üssü egemen üs olmalı

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS, ASAM ve Avrasya Bir Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen "Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta Neler Oluyor-Ne Yapılmalı" sempozyumu basında geniş yer tutuyor. Volkan Gazetesi bugünde Cihat Yaycı 'nın "KKTC'deki deniz üssü egemen üs olmalı" değerlendirmesini manşetine taşıdı.

KKTC'DEKİ DENİZ ÜSSÜ EGEMEN ÜS OLMALI

KKTC'de yayın yapan Volkan Gazetesi TÜRK DEGS, ASAM ve Avrasya Bir Vakfı işbirliğinde düzenlenen "Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta Neler Oluyor-Ne Yapılmalı" sempozyumunu gündemine taşıdı. TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın "KKTC'deki deniz üssü egemen üs olmalı" değerlendirmelerine yer veren Volkan Gazetesi, Yaycı'nın değindiği Lozan'ın 16. maddesine de dikkat çekti.

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASINA GÖRE TÜRKİYE KIBRIS'TAN ŞU VEYA BU ŞEKİLDE DIŞLANAMAZ

Sempozyumdaki konuşmasına Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de MEB ilan etmesi gerektiğinin altını çizerek başlayan TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Lozan Barış Antlaşması'nın 16. maddesine göre Türkiye'nin Kıbrıs'tan dışlanamayacağını vurguladı:

Yaycı, "Lozan Barış Antlaşması'nın 16. maddesi egemenlik devrine konu olan Kıbrıs, Musul, Kerkük ve Ege Adaları gibi diğer bütün ülke kesimleri ile ilgili genel nitelikli ortak bir düzenleme getirmektedir. Türkiye Lozan Barış Antlaşması'nın yürürlüğe girmesinden sonra, 16'ncı maddede sözü edilen ilgililerden biri, daha doğru bir ifade ile birinci öncelikli ilgili devlet olarak, egemenliğini devrettiği ülke kesimlerinin geleceği konusunda söz hakkına sahip olacağını saklı tutmuştur." ifadelerini kullandı.