Kremlin: Erdoğan'ın Aliyev İle Görüşmesinden Umutluyuz

Sosyal Medyada Paylaş!

 

                Kremlin: Erdoğan'ın Aliyev İle Görüşmesinden Umutluyuz

Gazetecilerle düzenlediği günlük basın toplantısında Karabağ’daki son durum ve Erdoğan’ın Nahçıvan gezisini değerlendiren Peskov, "Moskova, Azerbaycan lideri İlham Aliyev’in Erdoğan da dahil olmak üzere yaptığı tüm görüşmelerin her zaman bölgedeki güvenliğe katkı sağlamasını ve yaşanan gerilimlerden sonra Karabağ'da hayatın normalleşmesine katkı sağlamasını umut ediyor" dedi.

“Bu görüşmeden beklentimiz de bu yönde” diyen Kremlin Sözcüsü, Türkiye ve Azerbaycan’ın iki egemen ülke olduğunu hatırlatırken, değerlendirmesini şu şekilde sürdürdü:

“Hem Türkiye hem Azerbaycan egemen ülkelerdir ve işbirliklerini geliştirmeye yönelik egemen haklarını kullanıyorlar. Bakü ve Ankara arasında ne kadar yakın ilişkiler olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda Moskova da hem Ankara ile hem de Bakü'yle çok yakın ilişkilere sahip.”

Rusya'nın Ermenistan Başbakanı NikolPaşinyan ve diğer Ermeni temsilcilerle Karabağ'daki duruma dair diyaloğa devam ettiğini ve edeceğini söyleyen Peskov, yaşanan olayların sorumluluğunu Rus tarafına yükleme girişimlerini kesinlikle kabul etmediklerini belirtti.

Rus barış gücü askerlerinin bölgede kahramanca hareket ettiğinin ve görevlerini verilen yetkiye uygun olarak yerine getirdiğinin altını çizen Peskov, "Kimse Rus barış güçlerini yanlış bir şey yapmakla suçlayamaz, biz de bu tür suçlamaları asla kabul etmeyeceğiz" mesajını verdi.

Rus barış gücü birliklerinin öngörülür gelecekte Karabağ'da kalıp kalmayacağının sorulması üzerine Peskov, "Şu anda bunu kimse söyleyemez. Zira barış gücü şu anda fiilen Azerbaycan topraklarında bulunuyor" yanıtını verdi.

Bakü'yle temasların sürdüğünü kaydeden Peskov, barış gücünün destek sağladığını ve Karabağ Ermenileri ile Azerbaycan yönetimi arasında başlayan müzakerelerde yer aldığını ekledi.

Sırbistan ve Kosova arasında yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Peskov, Kosova makamlarının Sırplara önyargılı yaklaştığını vurguladı.

Bölgedeki durumun son derece zor olduğuna işaret eden Peskov, "Kosova tarafında Sırplara karşı geleneksel olarak önyargılı bir tutum görüyoruz. Bu, geleneksel olarak dengesiz bir çizgi" ifadelerini kullandı.

Peskov, Kremlin'in bölgedeki son derece gergin ve tehlikeli durumu çok dikkatli bir şekilde izlediğini sözlerine ekledi.

Kaynak:https://sputniknews.com.tr/20230925/kremlin-erdoganin-aliyev-ile-gorusmesinden-umutluyuz-1075749308.html