Küresel Ekonomi ABD ticari faaliyeti daha da zayıflıyor; Euro bölgesindeki gerileme hafifliyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Çalışmalara göre, yüksek faiz oranlarının talebi yavaşlatmasıyla birlikte ABD ticari faaliyeti Kasım ayında art arda beşinci ayda daraldı, ancak dünya önümüzdeki yıl durgunluğun vuracağı bir yıla hazırlanırken euro bölgesi ticari faaliyetindeki gerileme hafif azaldı.

S&P Global, imalat ve hizmet sektörlerini takip eden flaş ABD Bileşik PMI Çıktı Endeksi'nin Ekim ayındaki 48.2'lik son okumasından bu ay 46.3'e düştüğünü söyledi . 50'nin altındaki bir okuma, özel sektörde daralmaya işaret ediyor.

Aktivite, Federal Rezerv'in ekonomik talebi azaltarak enflasyonu düşürmeyi amaçlayan 1980'lerden bu yana en agresif faiz artırım döngüsünün ağırlığı altında düşüyor. ABD merkez bankasının tercih ettiği ölçüme göre, enflasyon hala %2'lik hedefinin üç katından fazla seyrediyor.

Flaş bileşik yeni siparişler endeksi, Ekim ayındaki 49.2'lik son okumadan iki buçuk yılın en düşük seviyesi olan 46.4'e düştü. COVID-19 salgınının ilk dalgası dışında, bu 2009'dan bu yana en kötü okuma oldu.

 

S&P Global Market Intelligence baş işletme ekonomisti Chris Williamson, "Şirketler, artan yaşam maliyeti, sıkılaşan finansal koşullar - özellikle yüksek borçlanma maliyetleri - ve hem iç hem de ihracat pazarlarında zayıflayan talepten kaynaklanan artan rüzgarları bildiriyor" dedi.

 

Geçen hafta ekonomistler arasında yapılan bir Reuters anketi, ABD'de bir yıl içinde %60'lık bir resesyon şansı verdi ve Fed, yüksek enflasyonu bastırma savaşı devam ederken üç hafta sonra yapacağı bir sonraki politika toplantısında 50 baz puanlık bir artışa hazırlanıyor.

Özellikle artan enerji fiyatları ve kesintiye uğrayan tedarik zincirlerinden ağır darbe alan imalat faaliyeti de geriledi, ancak daha yavaş bir hızda. Ana endeks, Reuters anket tahmininin 46.0 üzerinde, 46.4'ten 47.3'e yükseldi.

Capital Economics'ten Jack Allen-Reynolds, "Girdi ve çıktı fiyat endeksleri, manşet enflasyonun zirveye yakın olduğuna dair diğer kanıtlarla tutarlı olarak düştü" dedi.

"Ancak her ikisi de, özellikle artan ücretlerin maliyetler üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğunu bildiren hizmet firmaları ile hala son derece yüksek."