Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz'in Odak Noktası: VATİYYE HAVA ÜSSÜ

Sosyal Medyada Paylaş!

Türkiye'nin Libya'daki varlığı her geçen gün Yunanistan'ı endişelendirmeye devam ediyor. Özellikle Libya sahasında Türkiye lehine ilerleyen gelişmeler Yunanistan ve Fransa'nın endişelerini artırıyor. Yunan medyası Türkiye'nin Libya'daki askeri varlığını kendileri için ciddi bir tehdit olarak tanımlamaya devam ediyor. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin 2020 yılında Türkiye destekli bir operasyonla ele geçirdiği Vatiyye Hava Üssü'de Yunanistan'ın hedeflerinden birisi olmaya devam ediyor.

Vatiyye Hava Üssü

İkinci Dünya Savaşı yıllarında ABD tarafından kurulan Vatiyye Hava Üssü, uzun yıllar boyunca Libya'nın en stratejik ve önemli askeri merkezlerinden birisi olagelmiştir. Vatiyye Hava Üssü, NATO'nun Libya'ya müdahalesi sırasında bombalanmış, üste bulunan savaş uçakları, mühimmatlar ve radarlar imha edilmiştir fakat üssün altyapısı zarar görmemiştir. 2020 yılı Vatiyye Hava Üssü için bir kırılma noktası olmuştur. Meşru hükümet Türkiye'nin destekleri neticesinde üssün kontrolünü ele geçirmiştir. 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri üsse hava savunma sistemleri yerleştirerek hem üssün hem de buradaki meşru hükümet varlığını garanti altına almıştır. Mitiga Havalimanından sonraki en önemli hava üssü olan Vatiyye, Libya'da sivil uçuşların yapılmadığı tek üs. 

Vatiyye, Mavi Vatan için de oldukça önemli bir üs. Coğrafi imkanları nedeniyle Türkiye'ye Doğu Akdeniz hava sahasında daha etkin olma imkanı sunuyor.