Kuzey Akım Boru Hattında “Patlama Kaynaklı” 4 Sızıntı Tespit Edildi. Ukrayna Rusya’yı Terör Saldırısıyla Suçladı

Sosyal Medyada Paylaş!

 

Rus gazını Avrupa’ya taşıyan boru hatlarındaki sızıntıların sayısı 4’e çıktı.

Ukrayna, Rusya’yı “terör saldırısı” olarak nitelendirdiği Avrupa’ya giden iki büyük gaz boru hattındaki sızıntıya sebep olmakla suçladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı danışmanı Mykhaylo Podolyak, Kuzey Akım 1 ve 2 ‘deki hasarları AB’ye yönelik saldırganlık eylemi olarak adlandırdı.
Ukraynalı yetkililer; Rusya’nın kış öncesi Avrupa’da paniğe neden olmak ve Avrupa’daki ekonomik durumu istikrarsızlaştırma amacı taşıdığını belirtti.

Podolyak, AB’yi Ukrayna’ya askeri desteği arttırma çağrısında bulundu.

Batı yönünden ise doğrudan Moskova suçlanmamakla birlikte AB, ABD ve NATO, hasarın kasten verildiğine yönelik açıklamalarda bulunuyor.

Oxford Enerji Çalışmaları Enstitüsü’nden Mike Fulwood ise konuya ilişkin; “Su altındaki boru hattında sızıntılar nadir görülmektedir. 18 saat içerisinde 3 sızıntıysa büyük bir tesadüftür” ifadelerini kullandı.

Kremlin ise sabotaj suçlamalarına ilişkin; Rusya’nın kendi botu hattına zarar vermesini “aptalca” ve “tahmin edilebilir” olarak değerlendirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in sözcüsü Peskov, sızıntı olan bölgenin ABD istihbarat kontrolünde olduğunu iddia ederek sorumlunun ABD olabileceğini ima etti.

Sızıntılar ortaya çıkmadan önce sismologların sualtı patlamalarını bildirmişlerdi.

Kuzey Akım 2 operatörleri tarafından 26 Eylül öğleden sonra boru hattındaki basınç kaybı konusunda uyarılarda bulunuldu. Kuzey Akım 1 operatörünün ifadesine göre; denizaltı hatlarının bir gün içinde aynı anda benzeri görülmemiş hasara uğradığını söyledi

Danimarka Savunma Komutanlığı tarafından sızıntı kaynaklı Baltık Denizi yüzeyinde oluşan kabarcıkları gösteren görüntüleri yayınlandı.

 

             Danimarka karasularından geçen boru hattındaki sızıntı

Rusya, St Petersburg yakınındaki kıyılarından kuzeydoğu Almanya’ya kadar Baltık Denizi’nin 1,200 km (745 mil) boyunca boru hattı uzanır. İki paralel koldan oluşan Kuzey Akım 1 boru hattını Rusya bakım gerekçesiyle Ağustos ayından bu yana kapatmıştı. Hasarın nedeni suçlamalar kaynaklı olsa da boru hatlarının hiçbiri faaliyette olmadığı için Avrupa’ya gaz tedarikini hemen etkilemeyecektir. İkiz boru hattı olan Kuzey Akım 2’nin faaliyetleri ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana durdurulmuş durumda. Her iki boru hattı çalışmıyor olsa da hala içerisinde gaz bulunmaktadır.

 Danimarka haber ajansına göre, hattaki sızıntının birkaç gün veya bir hafta sürebileceği tahmin ediliyor.

Boru hattı operatörleri ise –Kuzey Akım AG- sisteminin altyapısının ne zaman geri yükleneceğinin tahminini imkansız olarak değerlendirdiler.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası artan enerji fiyatları, kıt kaynaklar maliyetleri daha da arttırabileceği öngörülüyor. AB üzerindeki enerji baskısı enerji arzını farklı yönlere iletti. Avrupa’nın ana enerji tedarikçisi olan Rusya’ya yönelik bağımlılığı azaltma çabalarına ise Polonya yeni bir gaz botu hattı açılışıyla öncülük etmekte.

Baltık Borusu, Norveç gazının Avrupa’ya yeni bir bağlantısı olacak. Böylece Norveç gazını Slovakya, Çek Cumhuriyeti de dahil olmak üzere Polonya’nın güneyindeki ülkelerin erişimine imkan tanıyacak.