Kuzey Kore, ABD'nin Uçak Gemisine Balistik Füze ile Cevap Verdi

Sosyal Medyada Paylaş!

Kuzey Kore, ABD'nin Pyongyang'ın Japonya üzerinde daha önce nükleer kapasiteli bir füze fırlatmasına tepki olarak Kore Yarımadası yakınlarında bir uçak gemisini yeniden konuşlandırmasının ardından Perşembe günü doğu sularına iki kısa menzilli balistik füze fırlattı.

Son füze denemeleri, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un uluslararası yaptırımlara meydan okuyarak nükleer cephaneliğini artırmayı amaçlayan silah testlerine devam etmeye kararlı olduğunu gösteriyor. Birçok uzman, Kim'in hedefinin sonunda ABD'nin meşru bir nükleer devlet olarak tanınmasını ve bu yaptırımların kaldırılmasını sağlamak olduğunu söylüyor, ancak uluslararası toplum bunun olmasına izin verdiğine dair hiçbir işaret göstermedi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, en son füzelerin Kuzey'in başkenti bölgesinden 22 dakika arayla fırlatıldığı ve Kore Yarımadası ile Japonya arasına düştüğü belirtildi. İlk füze 350 kilometre (217 mil) uçtu ve maksimum 80 kilometre (50 mil) irtifaya ulaştı ve ikincisi 60 kilometre (37 mil) bir apojede 800 kilometre (497 mil) uçtu.

Uçuş detayları, füzelerin Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesine ulaşmadığını doğrulayan Savunma Bakanı Yasukazu Hamada tarafından açıklanan Japon değerlendirmelerine benziyordu.