Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un Rusya Savunma Bakanı Şoygu’yu Ağırladı

Sosyal Medyada Paylaş!

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un Rusya Savunma Bakanı Şoygu’yu Ağırladı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kore Savaşı’nda çatışmayı sona erdiren Panmunjom Ateşkes Antlaşması’nın 70’inci yıl dönümü kutlamaları kapsamında başkent Pyongyang’ı ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında yapılan görüşmede ulusal, bölgesel ve uluslararası boyutta güvenlik ve askeri konular değerlendirildiği ifade edildi.

Kim Jong-Un, Rusya Savunma Bakanına Kuzey Kore’nin yeni silahlarının bulunduğu mühimmat segisini gezdirdi. Gezi sırasında yeni nesil silah ve füzeler hakkında bilgi verildi.

Sergilenen silahlar arasında Hwasong kıtalararası balistik füze (ICBM) de yer aldı.

Kuzey Kore’ye odaklı NK News’in aktarıma göre biri ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan birincil taarruz insansız hava aracına benzeyen iki yeni insansız hava aracı tasarıma da sergilenenler arasındaydı.

Şoygu’nun ziyareti, Pyongyang’ın Rusya’ya savaşta kullanması için silah sağladığı suçlamalarının gündemde olduğu bir dönemde gitmesi dikkat çekti. Pyongyang ve Moskova ise bu iddiaları reddetmekte.

Koreliler teknik olarak hala savaşta çünkü çatışmanın sona ermesinin ardından Kuzey Kore ve Güney Kore barış anlaşmasına varamadı. Bu sebeple heyetlerin Kuzey Kore’nin Zafer Bayramı ziyareti ‘Kuzeyde 1953’te düşmanlıkların sona ermesi olarak adlandırılıyor.

1991’de SSCB’nin dağılmasından bu yana Rusya, ABD’ye karşı karşılıklı hoşnutsuzlukları nedeniyle Kuzey Kore için doğal bir müttefiki halini aldı.

Rusya ve Çin, Kuzey Kore’nin uzun süredir müttefiki olarak dünya sahnesinde yer almakta.

1991’de SSCB’nin dağılmasından bu yana Rusya, ABD’ye karşı karşılıklı hoşnutsuzlukları nedeniyle Kuzey Kore için doğal bir müttefiki halini aldı.

Ancak Şoygu’nun bu ziyareti Covid pandemisinden bu yana ilk kez kapılarını yabancı misafirlere açması ile göz çarpmakta. Bazı analistler, Çin ve Rus elçilerinin bu yılki Kuzey Kore Zafer Bayramı geçit törenine davet edilmesinin Covid kısıtlamalarının gevşemesine işaret ettiğini söylemekte.

Pyongyang, en son Şubat 2018’de yabancı hükümet delegelerini askeri geçit törenine davet etmişti. 2020 yılının başlarında ise Kuzey Kore, ana ekonomik ve siyasi ortakları olan Rusya ve Çin de dahil olmak üzere kendisini tüm ticari ve diplomatik ilişkilerden soyutlamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-asia-66321742