"Kuzey Kore Nükleer Programı Durdurursa Ekonomik Yardımda Bulunuruz"

Sosyal Medyada Paylaş!

Güney Kore'de mart ayında Devlet Başkanlığına seçilen Yoon Suk-yeol, yemin ederek görevine başladı. Ulusal Parlamento önünde düzenlenen yemin töreninde konuşan Yoon, Kuzey Kore’ye nükleer silahlardan arındırılması şartıyla devasa ekonomik destek verme sözü verdi. Kırk binden fazla kişinin katıldığı törende konuşan 61 yaşındaki yeni Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Kuzey Kore'nin nükleer silah programının sadece Güney Kore’yi değil Kuzeydoğu Asya'nın güvenliğine de tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Kuzey Kore'nin nükleer silahlarının sadece Güney Kore için değil aynı zamanda tüm Asya bölgesi için yoğun tehlikey yarattığının altını çizen SuYk-yeol, Kuzey Kore'nin nükleer programdan vazgeçmesi için barışçıl her yöntemi öncelikli alternatif olarak gördüklerinin altını çizdi. 

Dünya Bankası verilerine göre nüfusunun ciddi bir kısmı yoksulluk sınırının çok altında bulunan Kuzey Kore, bütçesinin ciddi bir kısmını silahlanmaya harcarken nüfusunun da ciddi bir kısmını silah altında tutuyor. Silahlanma ve ordu maliyetlerine büyük bir kaynak harcayan Kuzey Kore'de gıda güvenliği ve sağlıklı gıda tedariki toplumun ciddi bir kesimi için ciddi bir kriz. Uranyum zenginleştirme ve balistik füze geliştirme programlarına sahip Kuzey Kore geçtiğimiz nisan ayında da birçok füze denemesi yaparak Güney Kore ve Japonya ile olan gerilimi yükseltmişti. Güney Kore Devlet Başkanı Yon Suk-Yeol'un açıklamarı diyalog temelli barışçıl bir çözüm fırsatı olarak değerlendiriliyor.

Kaynak; https://turkish.aawsat.com/home/article/3639591/yoon-suk-yeol-kuzey-kore%E2%80%99ye-n%C3%BCkleer-silahlardan-ar%C4%B1nmas%C4%B1-kar%C5%9F%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1nda-ekonomik