Kuzey Kore’nin Uzaya Casus Uydu Fırlatma Girişimi İkinci Kez Başarısızlıkla Sonuçlandı

Sosyal Medyada Paylaş!

   Kuzey Kore’nin Uzaya Casus Uydu Fırlatma Girişimi

    İkinci Kez Başarısızlıkla Sonuçlandı

Kuzey Kore’nin 31 Mayıs’ta taşıyıcı roket sistemindeki arıza nedeniyle Sarı Deniz’e düşen casus uydunun ardından Kuzey Kore’nin çabaları ikinci kez başarısız oldu.

Devlet medyası tarafından aktarılan bilgilere göre; Perşembe yerel saat ile 03.50 civarında gerçekleşen deneme, uçuşun üçüncü aşamasında başarısızlıkla sonuçlandı. Devlet kontrolündeki haber ajansı KCNA’da yer alan bir haberde, başarısızlığın sebebini; fırlatmanın üçüncü aşamasında acil patlama sistemindeki bir hatadan kaynaklandığı belirtildi ve sorunun “büyük olmadığı” açıklandı.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelere göre uyduyu taşıyan roket, önceki denemeden daha fazla uçuş mesafesi kaydetti.

Güney Kore, roketin Çin anakarası ile Kore yarımadası arasında Sarı Deniz üzerinden uluslararası hava sahasından uçtuğunu söyledi.

Roketin fırlatılmasının ardından Japonya’nın Okinawa bölgesinde acil uyarı sistemleri devreye sokuldu. Halkın kapalı alanlara sığınmaları konusundan uyarılar yapıldı ancak uyarı 20 dakika sonra kaldırıldı.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Kuzey Kore’nin girişimlerini kınadı konuya ilişkin “Bu gibi davranışlar BM kararlarına aykırı. Ser bir şekilde protesto ediyoruz” dedi.

ABD ise Kuzey Kore’nin “Daha fazla tehditkâr faaliyetten kaçınması” yönünde istekte bulundu ve Pyonyang yönetimini diplomasiye davet etti.

Pyongyang hükümeti Mayıs ayındaki casus uydu fırlatma deneyimini “en ciddi başarısızlık” olarak tanımlamış ve tekrar deneyeceklerini açıklamıştı. 18 Ağustos’ta ABD, Güney Kore ve Japonya’nın Washington’da tarihi üçlü bir zirvede bir araya gelmesinden günler sonra Kuzey Kore’nin bir yeni fırlatma girişimidaha gerçekleşti.

Kuzey Kore uzay ajansı, Ekim ayında tekrar deneme yapacaklarını belirtti.    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-asia-66601760