Lavrov: ABD Ukrayna'daki Savaşı Yönetiyor, Silah Ve İstihbarat Verileri Sağlıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

                                Lavrov: ABD Ukrayna'daki Savaşı Yönetiyor, Silah Ve İstihbarat Verileri Sağlıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, gazeteci Pavel Zarubin’in sunduğu ‘Moskova. Kremlin. Putin’ programı için verdiği demeçte ABD’nin Ukrayna'da Rusya’ya karşı savaşı yönettiğini söyledi.

Lavrov, Washington’un Kiev’e daha uzun menzilli füzeleri tedarik etme olasılığı ile ilgili soru karşısında şu yorumu yaptı:

“Olan şu ki, Rusya'yı stratejik yenilgiye uğratmak amacıyla Ukrayna, uzun yıllar boyunca kendi elleriyle ve kendi bedenleriyle savaş yürütmek üzere hazırlandı. Ne derse desinler, bu savaşı (ABD) yönetiyor, silah, mühimmat, istihbarat, uydu verileri sağlıyor, bize karşı savaş yürütüyor.”

Rus diplomat, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Pyongyang'a uyguladığı yaptırımlara rağmen Moskova'nın Kuzey Kore ile eşit ve adil işbirliği geliştireceğini söyledi.

Lavrov, Rus tarafının Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları kaldırıp kaldıramayacağı sorusu karşısında, “Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları biz açıklamadık, Güvenlik Konseyi açıkladı. Bu nedenle Güvenlik Konseyi ile iletişime geçin, biz ise Kuzey Kore ile eşit ve adil işbirliği geliştireceğiz” yanıtını verdi.

 

Kaynak:https://sputniknews.com.tr/20230917/lavrov-abd-ukraynadaki-savasi-yonetiyor-silah-ve-istihbarat-verileri-sagliyor-1075535584.html