Lavrov, İsrail'i Suriye'ye Yönelik Devam Eden Saldırılar Konusunda Uyardı

Sosyal Medyada Paylaş!

Lavrov, İsrail'i Suriye'ye Yönelik Devam Eden Saldırılar Konusunda Uyardı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Salı günü yaptığı açıklamada, çatışmanın Orta Doğu'daki diğer ülkelere yayılmasının "kabul edilemez" olduğunu söyledi ve Suriyeli mevkidaşı ile İsrail'in son hava saldırılarını tartıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Lavrov'un Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad ile yaptığı telefon görüşmesinde "Gazze Şeridi çevresindeki olayların zemininde daha sık hale gelen" İsrail hava saldırıları konusunu gündeme getirdiği belirtildi. Her iki bakan da "dış güçlerin Orta Doğu'yu mevcut patlayıcı durumunda, jeopolitik hesaplaşmalar için bir arenaya dönüştürme girişimlerinin tehlikesini vurguladı" dedi.

Mekdad, Gazze'deki mevcut durumun yanı sıra bir dizi ikili meseleyi ve Suriye'deki savaşın sona erdirilmesindeki ilerlemeyi görüşmek üzere Lavrov'u aradı. Gazze'deki savaşın başladığı 7 Ekim'den bu yana İsrail, Suriye'yi en az üç kez bombaladı ve Halep ve Şam'daki havaalanlarını defalarca kapattı. Saldırılardan biri, "İran'dan silah teslimatını" engellemeyi amaçladığını iddia eden bir İsrail Almanya büyükelçisi tarafından kabul edildi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bir keresinde son on yılda Suriye'ye "yüzlerce" saldırı düzenlendiğini kabul etti. Lavrov ve Mekdad, Gazze'de "akan kanın derhal durdurulması" ve savaşın yarattığı tüm insani sorunlara bir çözüm bulunması gerektiği konusunda anlaştılar. İsrail şimdiye kadar Gazze'de 3.457'si çocuk olmak üzere 8.500'den fazla Filistinliyi öldürdü ve 23.000'den fazlasını yaraladı

. Filistin Sağlık Bakanlığı raporları ve uluslararası kuruluşlar, ölen ve yaralananların çoğunluğunun kadın ve çocuklar olduğunu söylüyor. İsrail'in Gazze sınırları çevresindeki büyük askeri yığınağına ve kuşatma altındaki Gazze Şeridi'nin eteklerine ara sıra sızmalara rağmen, Filistin Direnişi İsrail saldırılarını püskürtmeye devam ediyor. İsrail ordusu, askeri başarısızlığını haklı çıkarmak için, Gazze Şeridi'ndeki sivillerin evlerini bombalamaya devam ediyor ve kuşatma altındaki yerleşim bölgesinin her yerinde yeni katliamlar bildiriliyor.

Kaynak:Lavrov Warns Israel about Continued Attacks on Syria - Palestine Chronicle