LETONYA'DA RUSÇA EĞİTİM TAMAMEN YASAKLANIYOR

Sosyal Medyada Paylaş!

Parlamento okullarda Rusça eğitimini tamamen yasaklamayı düşünüyor.Geçen ay, Letonya parlamentosunun Saeima adını verdiği Eğitim, Kültür ve Bilim Komisyonu, anaokullarında ve okullarda yalnızca devlet dili olan Letonya'da öğretime üç yıllık aşamalı bir geçiş sağlayacak eğitim yasalarında yapılacak değişiklikleri destekledi. Geçiş dönemi Eylül ayında başlayacak.

Sputnik tarafından elde edilen ve resmi olduğu iddia edilen istatistiklere göre, nüfusun yaklaşık% 40'ının ana dili olarak tanımlamasına rağmen, Rusça resmi olarak Letonya'da bir yabancı dil olarak kabul edilmektedir. Diğer yandan ülkede anadili Rusça olan topluluk üyeleri ve Rusya'ya müzahir gruplar geniş çaplı protestolara başladı. 

Leta haber ajansına göre, parlamento binası önünde düzenlenen protestoya yaklaşık 100 kişi katıldı. Göstericilerin ellerinde “dil soykırımı”nı sona erdirme çağrılarının yazılı olduğu posterler olduğu görüldü.   Konuşmacılar sadece ülkenin dil politikalarını değil, aynı zamanda Sovyet anıtlarının yıkılmasını ve Letonya Ortodoks Kilisesi ile Moskova Patrikhanesi arasındaki bağların koparılmasını da gündeme getirdiler.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, ülke yetkililerini böyle bir politikanın kendileri için kötü sonuçlanabileceği konusunda uyardı.