LIBYA BASKANLIK KONSEYI DISISLERI BAKANI NECLA MENGUS HAKKINDA SORUSTURMA ACTI

Sosyal Medyada Paylaş!

Libya Başkanlık Konseyi Dışişleri Bakanı Necla Menguş'u dış politikada başına buyruk hareket etmesi nedeniyle görevden aldı ve hakkında soruşturma açtığı duyuruldu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada Menguş'un, 'Libya Siyasi Diyalog Forumu sonuçlarına aykırı biçimde, dış politika konularında Başkanlık Konseyi ile koordinasyon sağlamadan hareket ederek idari kuralları çiğnemesi' nedeniyle uzaklaştırıldığı ifade edildi.

Menguş hakkında soruşturma başlatıldığı aktarılan kararda, söz konusu soruşturma tamamlanana kadar Menguş'a yurt dışına çıkış yasağı getirildiği kaydedildi.

LİBYA HÜKÜMETİ, BAŞKANLIK KONSEYİNİN DIŞİŞLERİ BAKANI NECLA EL-MENGUŞ HAKKINDA VERDİĞİ UZAKLAŞTIRMA KARARINI REDDETTİ

Libya Bakanlar Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, hükûmet üyelerini atama ve görevden alma kararının Başkanlık Konseyinin yetkisinde olmadığına işaret edilirken, Bakan Menguş'tan "görevine aynı şekilde devam etmesi" istendi.

Açıklamada, "Cenevre'de gerçekleşen Libya Siyasi Diyalog Forumu sonuçlarına göre Başkanlık Konseyinin sınırlı yetkilere sahip olduğu, yürütme organı üyelerini atamak veya görevden almak için hiçbir kanuni bir hakka sahip olmadığı ve bu hakkın münhasıran Ulusal Birlik Hükumeti Başbakanında bulunduğuna" işaret edildi.