LIBYA'DA CUMHURBASKANLIGI SILAHLI GRUPLARCA KUSATILDI

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden 16 Aralık gecesi yapılan açıklamada teyide muhtaç bir bilgiye göre Libya'da cumhurbaşkanlığının silahlı gruplarca kuşaltığının iddia edildiği ifade edilmişti. Haber bugün Libya yerel medyası tarafından doğrulandı. Olayın ise ülkede düzenlenmesi planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 8 gün önce yaşanması dikkati çekti.

LİBYA'DA CUMHURBAŞKANLIĞI SİLAHLI GRUPLARCA KUŞATILDI İDDİASI

TÜRK DEGS'den yapılan açıklamada, El Arabiya kaynaklı habere göre "Teyide muhtaç bir bilgiye göre, Libya'da silahlı grupların cumhurbaşkanlığını kuşattığı iddia ediliyor." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: https://twitter.com/turkdegs/status/1471249838901768207

 

BATI LİBYA'DAKİ SİLAHLI GRUPLAR MOBİLİZE OLUYOR

Haber, 16 Aralık 2021 tarihinden itibaren yerel medya tarafından doğrulandı. Yerel medya, Libya'nın başkenti Trablus'ta başbakanlık ve Savunma Bakanlığı binalarını kuşattığını duyurdu.

Sky News Arabia haberine göre, Başkanlık Konseyi binası çevresindeki gerilimin sebebi, Trablus bölgesi komutanının Konsey tarafından görevden alınması.

Libya'nın başkenti Trablus'ta silahlı kişilerin başbakanlık ve Savunma Bakanlığı binalarını kuşattığı öğrenildi.
Yerel medyanın aktardığına göre Trablus'un bazı semtlerinde de elektrik kesintisi yaşanıyor.
Olayda hangi grubun dahli olduğu henüz bilinmiyor.
 
Yerel medyadan aktaran Sky News kanalı, Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus el-Menfi ve diğer Konsey üyelerinin, silahlı milislerin evlerine baskın yapma niyetinde olduğu bilgisinin ardından güvenli bir yere nakledildiği bilgisini paylaştı.
Olayın, ülkede düzenlenmesi planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 8 gün önce yaşanması dikkati çekti.
 
Kaynak: https://tr.sputniknews.com/20211216/libyada-silahli-gruplar-basbakanlik-binasini-kusatti-1051816354.html