Londra Merkezli The Economist: "Türkiye, NATO için değerinden daha fazla sorun mu çıkarıyor?"

Sosyal Medyada Paylaş!

Londra merkezli The Economist Türkiye'nin NATO içerisinde veto yetkisini kullanmasını hedef alarak Türkiye'nin NATO'dan çıkarılmasına yönelik kara propagandaya desteklerde bulundu. The Economist, özellikle Türkiye'nin PKK destekçisi İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini veto etmesini "NATO'nun genişlemesini engellemek olarak" niteleyen The Economist, Türkiye'nin Batı ittifakının bir parçası olmadığı yönünde ifadelerde bulundu. 

Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından NATO'daki birlik duygusunun güçlendiğini belirttilen The Economist, Türkiye'nin meydana gelen bu birlik duygusuna uygun davranmadığı ithamında bulundu. Diğer yandan The Economist'in Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki ABD destekli PKK terör örgütü yapılanmasına yönelik Türkiye'nin karşıt faaliyetlerini de NATO müttefiki aleyhtarlığı olarak yorumlaması ve Türkiye'nin Yunanistan'ın hukuksuz faaliyetlerine karşı gösterdiği tavrı eleştirmesi de Türkiye karşıtı kara propagandanın en somut örneği olarak karşımıza çıkıyor.

CİHAT YAYCI'NIN UYARILARI

The Economist'in Türkiye aleyhindeki son yazısı ve Türkiye'nin NATO üyeliğine yönelik eleştirileri Cihat Yaycı'nın uzun zamandır "Türkiye, NATO'daki birliği bozduğu bahanesiyle ittifaktan çıkartılabilir" uyarılarını akıllara getirdi. Cihat Yaycı 12.03.2022 tarihinde; "Bugün Yunanistan, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması için ciddi bir çaba sarf etmektedir. En yakınımızdaki ülkeleri Türkiye aleyhinde propaganda yapmaktadır. Bu propagandanın yankıları Fransa’dan, Almanya’dan hatta ABD’den duyulmaktadır. Bu hususta çok dikkatli olmamız gerekmektedir.Türkiye bir denge ülkesidir. Türkiye, son derece yavaş hareket etmelidir. Ani karar ve politikalardan kaçınmalıdır." uyarılarında bulunarak Türkiye'nin NATO'dan çıkartılma projesine dikkat çekmişti. 

BİR BAŞKA HEDEF: TÜRKİYE'NİN EKONOMİSİ

Diğer yandan The Economist, Türkiye'nin ekonomisini hedef almaktan da geri durmayarak "Batı dünyasının Rus sermayesine ve şirketlerine uyguladığı ambargolara Türkiye'nin katılmadığına dikkat çekti" ve Gazprom dahil birçok Rus şirketin merkezlerini Türkiye'ye taşıma planları olduğunu belirterek Türkiye'nin uluslararası hukuka ve kurallara uygun şekilde yatırımcı çekmesini bir suç olarak lanse etti. Gelinen noktada bir takım odak ve güçlerin uzun zamandır yürüttüğü "Türkiye'yi NATO'dan çıkarma projesinin" kamuoyu oluşturma ayağının da hazırlandığı gözler önüne seriliyor. 

 

Cihat Yaycı'nın 12.03.2022 tarihli açıklamaları;

https://turkdegs.org/icerik/cihat-yayci-savasin-yarattigi-risklere-karsi-oenlem-almali-ve-ortaya-cikan-firsatlari-da-iyi-degerlendirmeliyiz

Kaynak; 

https://www.economist.com/europe/2022/06/16/is-turkey-more-trouble-to-nato-than-it-is-worth?utm_medium=social-media.content.np&utm_source=twitter&utm_campaign=editorial-social&utm_content=discovery.content