Lübnan'ın Güneyinde İsrail Devriyesi İsrail Ateşiyle Vuruldu

Sosyal Medyada Paylaş!

              Lübnan'ın Güneyinde İsrail Devriyesi İsrail Ateşiyle Vuruldu

     Lübnan'daki Birleşmiş Milletler Geçici Gücü'nün (UNIFIL) Lübnan'ın Güneyinde İsrail ordusunun açtığı ateşle vuruldu. Saldırı Cumartesi günü Aytaroun köyü yakınlarında gerçekleşti.


UNI FIL Misyon Başkanı ve Kuvvet Komutanı Aroldo Lázaro, X'te yaptığı açıklamada, "Hiçbir barış gücü askeri yaralanmadı, ancak araç hasar gördü" dedi. Yetkili, bu olayın Mavi Hat boyunca nispeten sakin bir dönemde meydana geldiğini de sözlerine ekledi. Mavi Hat, 2000 yılında İsrail güçlerinin Lübnan'dan çekilmesi için BM tarafından belirlenen bir sınır çizgisidir.

Lázaro, "Mavi Hat boyunca halihazırda çok fazla can alan, önemli hasara neden olan ve geçim kaynaklarını tehlikeye atan yangın değişimlerinin devam eden yoğunlaşmasından endişe duyuyorum" dedi. "Bu eylemi kınıyoruz" dedi. "Ve tarafların barışı koruma görevlilerini koruma sorumluluğunun altını çizerek, istikrarı sağlamaya çalışanlar için gereksiz riskleri önlemek". UNIFIL yetkilisi, taraflara barışı koruma görevlilerini koruma ve "istikrarı yeniden sağlamak için çalışan kadın ve erkekleri riske atmaktan kaçınma" yükümlülüklerini "kuvvetle" hatırlattı. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısının başladığı 7 Ekim'den bu yana, Lübnan Direniş hareketi Hizbullah, İsrail işgaline karşı savaşa doğrudan ama nispeten sınırlı bir şekilde dahil oldu.

 

Kaynak:  Palestine Chronicle