"MACARİSTAN RUSYA'NIN MÜTTEFİKİ DEĞİL AMA RASYONEL BİR ORTAĞI"

Sosyal Medyada Paylaş!

Rus Uluslararası İlişkiler Konseyi uzmanı Kirill Teremetsky, Macaristan ile Rusya arasındaki ilişkilere dikkat çerek; "Macaristan Rusya'nın müttefiki değil, ancak giderek fanatikleşen AB'de nadir bulunan rasyonel bir ortak" ifadesinde bulundu. Macaristan'ın ithal ettiği petrolün %60'ının doğalgazın ise %85'inin   ise Rusya'dan geldiğine dikkat çeken Teremetsky, Rusya ile Macaristan arasında imzalanan nükleer santral anlaşmasına dikkat çekerek dönemin tüm siyasal zorluklarına rağmen Macaristan ile Rusya 10 milyar dolarlık bir anlaşmaya varmıştı. AB ise bu anlaşmaya 2017 yılında onay vermişti. 

Diğer yandan Macaristan, başlangıçta Rus enerji kaynaklarının tamamen ambargoya tabii tutulmasını öngören Rusya'ya yönelik altıncı yaptırım paketini veto etmişti. Macar Dışişleri Bakanı Szijjarto'ya göre, ülkenin petrol ve gaz endüstrisini yenilemek ve yeniden odaklamak için 18 milyar Euro'ya kadar ihtiyaç duyulacak. Teremetsky, Macaristan'daki Orban yönetiminin oldukça pragmatist bir tutum içerisinde olduğunu vurgulayarak AB'nin taleplerinden önce Macaristan'ın çıkarlarını öncelediklerinin altını çiziyor. Macaristan'ın yalnızca Rusya ile değil Çin'le de iyi ortaklıklar geliştirdiğine dikkat çeken Teremetsky; Macaristan, Çin'in Yunanistan'dan satın aldığı Pire Limanındaki malların hızlı şekilde teslim edilmesi için Belgrad-Budapeşte tren yolunun çalışmalarına başladı. Bu projenin tüm masraflarını da Çin ödemekte. 

Macaristan'ın AB'nin Ukrayna'yı silahlandırma politikasına da destek vermediğinin altını çizen Teremetsky, "Macaristan, Rusya'nın müttefiki değil, tutarlı ve rasyonel bir iş ortağıdır. Ve Avrupa'da bu tür birkaç devlet kaldı. Mevcut koşullarda, enerji tedarik anlaşmalarının olası uzatılması konusunda Macar tarafı ile çalışma temaslarına ihtiyaç duyulmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: https://www.rt.com/russia/561303-hungary-russia-eurocrat-elites/