Macron: Rus güçlerine karşı sahada operasyonlar yapmak zorunda kalacağız

Sosyal Medyada Paylaş!

Macron: Rus güçlerine karşı sahada operasyonlar yapmak zorunda kalacağız

Macron geçtiğimiz ay Ukrayna'ya askeri birlik gönderilmesini gündeme getirmiş, bu da Berlin ve diğer Avrupalı ortaklarının sert tepkisine yol açmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı bu tutumundan geri adım atmadı ve Batılı müttefiklerinin inisiyatif almayacağını ifade etti. Macron Cuma günü Le Parisien gazetesine verdiği bir mülakatta "Belki bir noktada -istemiyorum ve inisiyatif almayacağım- Rus güçlerine karşı koymak için ne olursa olsun sahada operasyonlar yapmak zorunda kalacağız" dedi.

"Fransa'nın gücü bunu yapabilecek olmasından geliyor".

Kara harekatı olasılığı ve Kiev'e uzun menzilli füzeler gönderilmesi konusundaki anlaşmazlıklar müttefikler arasındaki işbirliğini baltalama tehdidi doğurmuştu. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Macron'un daha önce Ukrayna'ya asker göndermeyi gündeme getirmesini ve müttefikleri "korkak" olmamaya çağıran sivri yorumlarına öfkeyle tepki gösterdi.

Macron Cuma günü Berlin'de Alman ve Polonyalı mevkidaşlarıyla bir araya gelerek Kiev'le dayanışma içinde olduklarını gösterdi. Toplantı sonrasında Macron, Weimar Üçgeni olarak adlandırılan üç ülkenin "Rusya'nın kazanmasına asla izin vermeme ve Ukrayna halkını sonuna kadar destekleme" hedefinde "birleştiklerini" söyledi.

Macron: Rus güçlerine karşı sahada operasyonlar yapmak zorunda kalacağız (mepanews.com)