Macron'dan Yunanistan'a Destek; "Türkiye'nin Kınanması Gerekiyor"

Sosyal Medyada Paylaş!

Adalar Denizi'ndeki Yunan hukuksuzluğuna karşı meşru hukuki ve diplomatik haklarını kullanan Türkiye, Batı tarafından hedef alınmaya devam ediyor. Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde katılan Yunan Başbakanı Miçotakis'in algı ve Türkiye karşıtı provokasyonuna destek veren Macron, Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi'ndeki faaliyetlerini hedef aldı.

Yunanistan ve Fransa arasında Ekim 2021 tarihinde Savunma İşbirliği Anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşma kapsamında Fransa ile Yunanistan arasında 3 milyar eurodan fazla değere sahip askeri işbirliği ve teknik alışverişin kurulacağı belirtilmişti. Anlaşmanın en önemli maddesi ise; İki ülkeden birisine saldırı yapılması durumunda karşılıklı savunma işbirliği yapılacağıydı. Yunanistan ayrıca, Fransa’dan tam teçhizatlı hava savunma ve denizaltı savar olanakları bulunan, çok uzun mesafelerdeki hava hedeflerini vurma yeteneklerine sahip Belhara fırkateynlerinden üç adet satın alacağı ilan edilmişti. Birçok teknolojik imkana sahip olan yeni firkateynler 2025-2026 döneminde Yunanistan’a teslim edilecek.

Fransa'nın tekrar Türkiye aleyhtarlığına Yunanistan üzerinden başlaması Adalar Denizi ve Doğu Akdeniz'de Türk faaliyetlerinin hedef alınacağı gerçeğini ortaya çıkarıyor.