Maldivler ile Hindistan Arasında Gerilim Tırmanıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

                                                                   Maldivler ile Hindistan Arasında Gerilim Tırmanıyor

Maldivler, Hindistan’a 15 Mart’a kadar askerlerini topraklarından çekmesi yönünde çağrıda bulundu.

Yeni Delhi tarafından Maldivler’e verilen askeri teçhizata destek sağlamak için ve bölgedeki insani yardım faaliyetlerine yardımcı olmak üzere yaklaşık 80 Hint askerinden oluşan birlik Maldivler’e konuşlanmış durumdaydı.

Maldivler lideri Muizzu seçim kampanyasında Hindistan’ın ülkedeki faaliyetlerini egemenliğe yönelik bir tehdit olarak değerlendirmiş ve Hint birliklerini ülkeden gönderme sözü vermişti.

Askerlerin Maldivlerden ayrılma talebi ise Devlet Başkanı Muhammed Muizzu’dan geldi. Dışişleri Bakanlığı’nda her iki ülkenin de üst düzeyleri arasında yapılan görüşmelerde Muizzu askerlerin ayrılmasını önerdi.

Maldivler Hindistan'dan uzaklaşma eğilimi gösterirken aynı zamanda Çin ile yakın ilişkiler geliştirmekte.

Muizzu'nun geçtiğimiz hafta Pekin'e ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Çin ve Maldivler arasında Çin'in Maldivler'deki yatırımlarını artırmasına zemin hazırlayan "kapsamlı bir stratejik iş birliği ortaklığı" üzerinde anlaşıldığına dair açıklama yapılmıştı.

Dünya Bankası verilerine göre Maldivler, Çin'e 1.37 milyar dolar borcu bulunmakta.  Bu Maldivler'in toplam borcunun yaklaşık yüzde 20'sine karşılık gelmekte.