Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi İlan Edildi

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın 5 ay önce teklif ettiği üzere 5 Kasım 2021 tarihinde Resmi Gazete’de 4758 karar sayılı yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre “Bazı alanların Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit ve ilan edilmesine ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, 2872 sayılı Çevre Kanununun 9 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir.” 

MARMARA DENİZİ'NDEKİ DENİZ SALYASI SORUNU SIRASINDA DOÇ. DR. CİHAT YAYCI TARAFINDAN GÜNDEME GETİRİLMİŞTİ!

5 Kasım 2021 tarihinde Resmi Gazete’de 4758 karar sayılı yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na yönelik Marmara Denizi'ndeki deniz salyası sorunu sırasında konu TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı tarafından gündeme getirilmişti. 12 Haziran 2021'de TÜRK DEGS resmi twitter hesabından Yaycı, “Marmara Denizindeki deniz salyası ve benzeri çevre sorunlarının çözülmesi ve önlenmesi için acilen Boğazlar ve Marmara kıyı ve deniz alanlarında “çevre koruma alanları” ilan edilmelidir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

BÜYÜK MUTLULUK DUYDUK

5 Kasım 2021 tarihli kararın ardından büyük mutluluk duyduğunu ifade eden TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, “TÜRK DEGS olarak bir teklifimizin  (Marmara Denizi  ve Adalar’ın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesi) daha dikkate alınarak hayata geçirilmesinden büyük mutlukuluk duyduk." dedi.